V programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přibyla britská kapela Jamiroquai, která koncem 90. let zaznamenala značný úspěch se singlem Virtual Insanity.

Sestava okolo zpěváka Jasona Cheethama přezdívaného Jay Kay, který byl alespoň zpočátku pod pěveckým vlivem Stevieho Wondera, míchá soulovou a funkovou hudbu ze 70. let s vlivy modernějších tanečních žánrů typu house.

První singl vydala v roce 1992, rok nato přišla s debutovým albem Emergency on Planet Earth na značce Sony.

Tato firma zjevně Jamiroquai věřila, s Kayem podepsala smlouvu na osm desek. Ke konkurenční společnosti Columbia Records kapela přešla až roku 2006, později vydávala také u Universalu.

Když se v roce 1995 zadařilo i druhému albu Jamiroquai s názvem The Return of the Space Cowboy, které mělo vysoké prodeje mimo jiné v Japonsku, bylo jasné, že na rozdíl od spousty tehdejších britských sestav nejsou Jamiroquai "zázrakem na jednu desku".

Se třetí nahrávkou Traveling Without Moving kapela prorazila do USA, kde se v hitparádách uchytily hity Cosmic Girl a především Virtual Insanity.

Videoklip, který k této skladbě natočil dnes etablovaný filmový režisér Jonathan Glazer, desce v USA pomohl dosáhnout platinového prodeje.

Komerční výsledek dále povzbudilo, když Jamiroquai roku 1997 vystoupili na předávání cen MTV. Tam posbírali čtyři sošky. A za tutéž píseň nakonec získali i jednu z žánrových Grammy.

V roce 1998 Jamiroquai novou písní Deeper Underground přispěli na soundtrack k velkorozpočtovému filmu Godzilla. Tou dobou už se ale sestava potýkala s odchodem basisty. V důsledku toho zpěvák prakticky zrušil vydání již natočené desky.

Když roku 1999 Jamiroquai konečně přišli s albem Synkronized, v USA už se podruhé nechytli.

Další alba skupina vydala v letech 2001, 2005 a naposledy roku 2010, kdy přišla s narávkou Rock Dust Light Star. Ta zkombinovala modernější postupy taneční a elektronické muziky s funkovými a soulovými základy, z nichž Jamiroquai kdysi vzešli.

V roce 2017 chce kapela vydat nové album Automaton.

Festival Colours of Ostrava se uskuteční od 19. do 22. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Jamiroquai v programu doplňují již zveřejněná jména jako Imagine Dragons, zpěvačka Norah Jonesová, kapela Alt-J, písničkář Benjamine Clementine či band Afro Celt Sound System.