Francouzský spisovatel Michel Houellebecq tvrdí, že jeho tvorba působí tak ponuře, protože jej v mládí málo milovala matka.
„Když jsem byl dítě, matka mě dost nekolíbala ani nelaskala. Jednoduše nebyla dost něžná,“ napsal o sobě autor kontroverzně přijímaných románů Elementární částice či Platforma. „To vysvětluje vše včetně mé povahy, či alespoň jejích nejbolestivějších stránek,“ dodal.
Jak píše agentura AFP, Houellebecq tyto poznatky o sobě učinil v nové publikaci věnované svému dílu, která vyšla v prestižní řadě sborníků L’Herne. Ten se přitom zpravidla věnuje pouze již nežijícím autorům. Kromě samotného spisovatele do této revue přispěli literáti Salman Rushdie a Julian Barnes či rockový zpěvák Iggy Pop.
Publikace v řadě L’Herne vyšla ve stejný den, kdy Houellebecqovo nakladatelství Flammarion poslalo na pulty francouzských knihkupectví autorovy 1500stránkové sebrané spisy.
V následném rozhovoru pro francouzskou televizi Houellebecq nedostatek mateřské péče přece jenom trochu zlehčil. Jeho vztah s matkou – anestezioložkou, která chlapce opustila, když mu bylo pět let, aby mohla cestovat po Africe – byl však nesporně problematický.
Houellebecq matku kdysi označil za poběhlici. A roku 2008, kdy už z něj byl dávno slavný autor, jeho matka vydala životopis, v němž syna označila za „zlého, pitomého malého zmetka“, jak napsala. „Je to lhář, podvodník, parazit a kariérista ochotný udělat pro slávu a peníze naprosto cokoliv,“ napsala o svém synovi.
Houellebecq, jenž příští měsíc oslaví jedenašedesáté narozeniny, naposledy před dvěma lety vydal kontroverzní román Podvolení. V něm spekuloval, jak by vypadala Francie, kdyby si roku 2022 k moci zvolila islamisty. Po vydání knihy a rozruchu, jejž způsobila, Houellebecq prohlásil, že přestane psát o politických tématech.
Román Podvolení ve francouzštině vyšel v lednu 2015 ve stejný den, kdy džihádisté v Paříži zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Zabili dvanáct lidí včetně Houellebecqova blízkého přítele.
Spisovatel byl následně obviněn z toho, že vyhrocuje atmosféru ve společnosti. Houellebecqovi byla přidělena ochranka a zcela se stáhl z veřejného života.
„S politikou jsem skončil,“ řekl nyní autor v rozhovoru pro televizi France 2. Houellebecq teď tvrdí, že nejdůležitější je láska, a právě o ní prý napíše svůj příští román.
Spisovatel dodal, že většina jeho děl beztak vypráví o lidech, kterým se nevydařilo partnerské soužití.
V televizním rozhovoru Houellebecq dále řekl, že džihádismus je „revoluční hnutí, které se stejně jako všechna revoluční hnutí vyčerpá, ale do té doby způsobí značné krveprolití“.
Přestože se prý nechtěl bavit o politice, nakonec se vyjádřil k nadcházejícím francouzským prezidentským volbám, konkrétně k pravděpodobnému kandidátovi a někdejšímu ministrovi hospodářství Emmanuelu Macronovi.
Zatímco bývalého pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho měl Houellebecq „velmi rád“, Macron prý na něj působí zvláštním dojmem. „Je trochu jako mutant. Vůbec netuším, kam na to chodí. Nejsem s to mu porozumět,“ řekl spisovatel.
V češtině romány Michela Houellebecqa vydává nakladatelství Odeon, prózu Podvolení publikovalo v listopadu 2015.
Michel Houellebecq v knize Podvolení otevírá velká témata, ale velký román nenapsal - čtěte ZDE
Petr Fischer: Co o islámu říkají letošní romány Houellebecqa, Sansala a Rushdieho - čtěte ZDE
Festival v Chorvatsku zrušil divadlo podle Houellebecqa, doporučila to policie - čtěte ZDE
Monu Lisu na obálce Houellebecqa Maďaři zakryli nikábem - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist