Deset let na české i mezinárodní taneční scéně v pražském Národním divadle ve středu a ve čtvrtek oslaví taneční soubor 420people.

Na Nové scéně spolu se zakladateli souboru, tanečníky Natašou Novotnou a Václavem Kunešem, vystoupí mnoho hostů z oblasti divadla, tance i hudby. Budou mezi nimi DekkaDancers, Laterna magika, Cirk LaPutyka, Please the Trees, Chantal Poullain, Adi Salant, Ondřej Anděra či Amos Ben Tal & Milena Twiehaus.

Na programu je mimo jiné česká premiéra choreografie Double You, kterou Jiří Kylián roku 1994 vytvořil pro amerického tanečníka a choreografa Garyho Christa.

„Dvanáctiminutové sólo o ztrátě, smrti a smutku je oslavou neutuchajícího odhodlání k balancování na zavěšeném laně a naději, že nakonec dorazíme k bezpečnému bodu na protější straně,“ uvedli autoři.

Double You ve středu a ve čtvrtek zatančí Václav Kuneš. Ten se před dvanácti lety tímto sólem loučil s angažmá v Kyliánově Nederlands Dans Theater.

Právě odsud na přelomu let 2006/2007 Kuneš s Natašou Novotnou odešli, aby založili soubor 420people. Do názvu skupiny dali volací znak České republiky – prý proto, že i když spolupracují s umělci z celého světa, mělo by být poznat, odkud soubor pochází.

Ke Kyliánovi a jeho odkazu se hlásí stále a svébytný estetický pohled na svět umění tříbí kontaktem se světovým děním.

Soubor představuje autorskou tvorbu Kuneše a Novotné, také ale spolupracuje se světovými jmény choreografické scény, mezi něž patří Anna Van den Broeková nebo Jo Stromgren.

Světově uznávaný choreograf Ohad Naharin připravil pro 420people inscenaci B/olero, kterou ve světové premiéře skupina uvedla v roce 2008 v Praze.

Na programu středečního a čtvrtečního vystoupení je mimo jiné právě tato Naharinova choreografie, kterou zatančí Nataša Novotná. Premiéru měl Naharinův taneční duet v pražském Divadla Archa, později byl k vidění také v Českém Krumlově, Valašském Meziříčí a v Ostravě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist