Uznávaný tuzemský Pavel Haas Quartet na jaře natočí nové album s dvořákovským repertoárem. Svoji v pořadí sedmou desku nahraje v Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Jako hosté na albu vystoupí violista Pavel Nikl, tedy bývalý člen Pavel Haas Quartetu, a izraelský klavírista Boris Giltburg.

"Oba Dvořákovy kvintety, ať už Smyčcový kvintet číslo tři nebo Klavírní kvintet číslo dvě, jsou naší srdeční záležitostí. Co se týče klavíristy Giltburga, s tím jsme si přáli natočit Klavírní kvintet číslo dvě od té doby, co jsme s ním tuto skladbu poprvé hráli," uvedl violoncellista kvarteta Peter Jarůšek.

Album vyjde na podzim 2017.

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase, který žil v letech 1899 až 1944.

Za čtrnáct let působení na hudební scéně se Pavel Haas Quartet dostal do mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 kvarteto získalo mnoho prestižních cen, vyhrálo v soutěži festivalu Pražské jaro či v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani.

V roce 2015 Pavel Haas Quartet popáté získal prestižní ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone za supraphonskou nahrávku díla Bedřicha Smetany.

Vzhledem k množství koncertů v zahraničí Pavel Haas Quartet vystupuje v České republice jen sporadicky.

Pavel Haas Quartet nyní tvoří houslisté Veronika Jarůšková a Marek Zwiebel, violista Radim Sedmidubský a violoncellista Peter Jarůšek.