Na vizuálních efektech a tricích nového filmu Spojenci spolupracovalo pražské studio Universal Production Partners s oscarovým režisérem Robertem Zemeckisem.

Pracovníci studia vytvořili iluzi několika čtvrtí města Casablanca 40. let minulého století i s digitálními lidmi, auty, komunikacemi či stromy.

Špionážní drama Spojenci, v němž hlavní roli ztvárnil Brad Pitt, do tuzemských kin dorazí příští čtvrtek 26. ledna.

Film obsahuje téměř 700 trikových záběrů, o které se pražské studio zhruba půl na půl rozdělilo s americkým studiem Atomic Fiction.

Pro vytvoření staré Casablanky specialisté z Universal Production Partners využili velkého množství dat. Ty nashromáždili laserovým skenováním, též ale natáčeli a fotografovali historické čtvrtě v marockém Tangeru. Data posléze zpracovali do trojrozměrných scén.

"Záběry byly velmi komplexní a vždy s pohyblivou kamerou. Díky vytvoření celého prostředí ve 3D bylo navíc možné z jednoho základu vyrábět denní i noční scény," uvedl supervizor vizuálních efektů Viktor Muller.

„Dohromady jsme vymodelovali desítky různých typů budov, ze kterých jsme potom sestavovali několik čtvrtí," dodal.

Pro několik scén noční jízdy autem ve staré Casablance architekt vymodeloval interiéry automobilů.

Za jejich okny se pak díky předtočeným záběrům míhalo město, jak zřejmě vypadalo ve 40. letech.

Další scénou vzniklou v pražském studiu je tajné přistání hlavního hrdiny na polním letišti u francouzského pobřeží. Jedná se o kombinaci několika vstupů – makety letounu, 3D modelu a natočených podkladů. V záběru maketu letadla dle potřeby střídá počítačový model.

Čeští grafici dále pracovali na scénách vybombardovaného Londýna. Kromě mnoha počítačem vytvořených exteriérů a interiérů budov byla ve studiu nasimulována exploze londýnské nemocnice.

Rovněž scény, které se odehrávají v exteriéru a interiéru německé ambasády, byly dodělány pomocí 3D grafiky.

Záběry francouzské vesnice ze Spojenců byly ve skutečnosti natočeny na pozemcích ateliéru v Londýně. Ve studiu prošly počítačovou úpravou.

Režisér Zemeckis se studiem Universal Production Partners natočil již svůj předchozí film Muž na laně. "Vždy nás nejvíc potěší, když se režisér do našeho studia vrátí s dalším projektem," prohlásil ředitel studia Vít Komrzý.

Universal Production Partners je trikové studio založené roku 1994 v Praze. Stojí za triky českých filmů Vratné lahve, Tmavomodrý svět nebo Kuky se vrací, primárně však vytvořilo triky především pro zahraniční tituly jako Talentovaný pan Ripley, Iluzionista, Vetřelec vs. Predátor či Smrtonosná past 5.