Moravská galerie v Brně na páteční večer chystá poctu průkopníkovi videoartu Bohuslavu Vašulkovi, který slaví osmdesátiny.

Brněnský rodák působí od roku 1960 ve Spojených státech, kde se pod jménem Woody Vasulka prosadil na poli elektronického audiovizuálního umění.

Moravská galerie u příležitosti Vašulkova jubilea v 18 hodin zpřístupní v Pražákově paláci instalaci nazvanou Light Revisited – Noisefields.

Jde o jedno z autorových nejznámějších děl, které zároveň patří k těm divácky nejpřitažlivějším, jak uvedla mluvčí galerie Michaela Paučo.

Po komentované prohlídce bude v kavárně Praha následovat program, jejž završí blahopřání umělci. Bude to ovšem přání na dálku – Vašulka pobývá v Santa Fe v Novém Mexiku.

V Česku byl naposledy předloni v říjnu, kdy na jeho počest v pražském klubu Reduta vystoupili kontrabasista Miroslav Vitouš a saxofonista a flétnista Jiří Stivín.

Vašulka vystudoval FAMU. V roce 1969 na něj silně zapůsobila přehlídka věnovaná televiznímu umění. Pod jejím vlivem začal zkoumat umělecký potenciál elektronických médií, věnoval se též možnostem interakce mezi člověkem a technologiemi.

V roce 1971 spoluzaložil multimediální studio The Kitchen. Často tvořil a dodnes tvoří společně s manželkou Steinou, která pochází z Islandu.

V minulosti Vašulka vystavoval v mnoha významných institucích včetně Muzea moderních umění v San Francisku nebo InterCommunication Center v Tokiu. Loni měl retrospektivu v Muzeu města Brna na Špilberku.