Francouzským filmům se vloni v zahraničí nedařilo. Výrazně o ně poklesl zájem zejména v Asii. Uvedla to společnost Unifrance, která má na starosti propagaci francouzských filmů ve světě.

Podle ní se v roce 2016 v zahraničí prodalo 34 milionů vstupenek na francouzské filmy. To meziročně představuje propad o 70 procent. Za rok 2015 šlo o 111,4 milionu vstupenek. Méně než 50 milionů lístků na francouzské filmy se prodalo poprvé za deset let, upozornila Unifrance.

Jak píše agentura AFP, na vině je zřejmě nedostatek hvězdně obsazených filmů tamní výroby. Mezi ně ještě v roce 2015 patřil anglickojazyčný velkorozpočtový hit 96 hodin: Zúčtování, jejž produkovala francouzská společnost Europacorp režiséra Luca Bessona, či animovaný Malý princ dle předlohy Antoina de Saint-Exupéryho.

"Čísla za rok 2016 skutečně nejsou dobrá," uvedla Isabelle Giordanová, šéfka Unifrance. "Dokazují, že nemůžeme spoléhat jen na Luca Bessona. Měli bychom podporovat všechna úsilí o mezinárodní koprodukce."

Nejvíc francouzské filmy propadly v Číně, kde o ně byl meziročně o 93 procent nižší zájem, a také v USA, kde zájem poklesl o 61 procent.

Největším odbytištěm pro francouzské filmy zůstává nadále západní Evropa. I tam však vloni na francouzské snímky přišlo jen 16,9 milionu diváků, což je o 39 procent méně než za rok 2015.

Letos by Francouze naopak mohl čekat dobrý rok. Naděje se upínají opět k Lucu Bessonovi, konkrétně k jeho sci-fi akčnímu filmu Valerian a město tisíce planet, který do českých kin vstoupí 20. července.

Jak dodává agentura AFP, už v listopadu francouzské Centre national du cinéma spustilo iniciativu na podporu exportu francouzských filmů v hodnotě 12 milionů eur. "Během dalších dvou let nás čekají dobré věci," doufá šéfka Unifrance.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist