Cenu kritiky za mladou malbu v úterý obdržel Tomáš Predka, který vystudoval Akademii výtvarných umění u Vladimíra Kokolii. Porota Predku vybrala z osmi finalistů. Jejich práce bude až do 12. února představovat výstava v Galerii kritiků v pražském paláci Adria.

Ocenění chce podle pořadatelů hledat nové přístupy k malířské tvorbě a vytvářet výstavní příležitosti pro mladé tvůrce.

Druhé místo porota přisoudila Romanu Výbornému, třetí Gabriele Těthalové.

Protože se letos koná jubilejní desátý ročník této ceny, jež je určena mladým autorům do 30 let, na výstavu finalistů ještě naváže přehlídka laureátů minulých ročníků.

Letošnímu vítězi pak stejně jako těm předchozím patří samostatná výstava, která se v Galerii kritiků bude konat na konci roku.

Tomáš Predka se narodil v roce 1986, studoval na vídeňské akademii a na pražské UMPRUM u Jiřího Černického.

"Po škole jsem začal pracovat jako skladník a řidič, momenty inspirace čerpám zejména z pohledu zpoza volantu. Z prostředí průmyslu, industriálních zón, připomíná mi to spíš nějaké hrabalovské motivy, Skřivánky na niti, kde si člověk musí hledat něco, jak to překouše," popsal v úterý Predka východiska své tvorby.

Také formální prostředky, které používá, jsou podle něj odrazem toho, co má kolem sebe k dispozici. "Jsou tam různé papírové ubrusy, fólie, laciný materiál, začal jsem s tím experimentovat a pokračuju v tom dál," řekl.

"To, co vidíme, je reprezentací současných postupů, trendů. Mám radost, že malba se na školách opět vyučuje v takové kvalitě," popsal výstavu finalistů člen poroty a dřívější laureát ceny Evžen Šimera.

„Mám pocit, že se dnes malba v renomovaných, nezávislých galeriích zase vystavuje, zatímco před deseti lety jsme se především setkávali s instalacemi postkonceptuálního charakteru," dodal Šimera.

Cenu pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, posuzuje tvorbu přihlášených autorů za poslední dva roky. Cílem pořadatelů je podpořit tvorbu studentů nejvyšších ročníků vysokých uměleckých škol a jejich absolventů.

"Malbu pojímáme netradičně, s přesahy, v kombinaci s jinými médii," uvedla kurátorka Galerie kritiků, zakladatelka soutěže a členka poroty Vlasta Čiháková Noshiro.

Ve finále letos byli ještě Markéta Adamcová, Kateřina Holá, Jan Chlup, Přemysl Procházka a Lenka Rochovanská. Přihlásilo se přes 60 studentů, někteří sami, jiné navrhli odborníci - pedagogové, kritici, galeristé a umělci.