Nominace na ceny Czech Grand Design, které se budou udílet 21. března v pražském Stavovském divadle, obdrželo 116 autorů a designérských studií.

V nově zřízené kategorii pro ilustrátory mohou uspět David Böhm a Jiří Franta, Jaromír 99 či Vendula Chalánková.

"Jsme přesvědčeni, že kvalita ilustrace je v Česku na velmi vysoké úrovni a není na ni upřená dostatečná pozornost. A hned napoprvé bylo nominováno 14 tvůrců," uvedl za přípravný výbor cen Czech Grand Design Jiří Macek.

Podle Jany Zielinski, která s Mackem ceny organizuje, je letos zvlášť velká konkurence v kategorii Designér roku. Tam bylo nominováno 16 autorů.

„Mezi českou špičku se propracovávají studia, která ještě nedávno byla mezi objevy, jako je například Durch Duo, deFORM nebo Roman Šedina,“ uvedla Zielinski.

Mezi nominovanými jsou též jména, která se opakují každý rok. Někteří byli dokonce navrženi v několika kategoriích – třeba Lucie Koldová, držitelka titulu Grand designér roku 2012, je za sérii koberců Brush, kolekci svítidel Puro a kolekci Flint nominována v kategorii Designér roku a za kolekci Skins má nominaci i mezi šperkaři.

Za kolekci šperků Woody a Hollow, vytvořenou pro firmu Beldafactory, nominaci získali Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Ti jsou zároveň nominováni s kolíbkou Tutu v kategorii Designér roku.

Hlavní cenu v soutěži Czech Grand Design a titul Grand designérka roku 2015 před rokem získala módní návrhářka Liběna Rochová.