Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2016 obdržela dvaatřicetiletá Anna Hulačová.

V patnáctileté historii soutěže je zatím nejmladší laureátkou – a po loňské Evě Koťátkové se stala teprve druhou ženou, jež ocenění získala.

Odborná porota Hulačovou ocenila za její projekt ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého i za sérii menších výstav v galeriích etc., INI a ve venkovní Proluce v pražských Vršovicích.

Cílem ceny je připomenout nejzajímavější umělecké akce uplynulého roku, proto je vedle jména laureáta zveřejňována též celá první desítka.

V té se spolu s Hulačovou umístili Kateřina Vincourová, Tomáš Svoboda, Kateřina Šedá, Anna Daučíková, Laďa Gažiová, Matyáš Chochola, Jan Nálevka, sestry Linda a Daniela Dostálkovy a Jan Merta.

"Anna Hulačová je jednou z nejvýraznějších umělkyň nastupující generace. Nápaditě propojuje lidové umění s modernistickou tradicí a originálním způsobem aktualizuje možnosti sochy jako média současného umění," uvedl zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer.

Hulačová je absolventkou pražské Akademie výtvarného umění, kde studovala v ateliérech Jaroslava Róny a Jiřího Příhody. Samostatně vystavuje od roku 2009. Za svou výstavu ve finále loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získala cenu diváků.

Letos v březnu se Hulačová představí v berlínské galerii Meyer Riegger na společné výstavě s již zesnulým Jánem Mančuškou.

Cenu Osobnost roku organizují časopis Art+antiques a portál Artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu.

O vítězi rozhoduje desetičlenná porota složená z kurátorů a teoretiků umění různých generací, kteří vedle Prahy působí v Brně, Ostravě a Plzni.

"V posledních letech pozorujeme, že porotci si příliš nevšímají velkých přehledových výstav a spíše hledají akce, které jsou v nějakém smyslu inovativní," konstatuje šéfredaktor Art+antiques Josef Ledvina.

Laureáty za posledních pět let byli Eva Koťátková spolu s Jiřím Valochem (2015), Zbyněk Baladrán (2014), Dominik Lang (2013), Pavel Mrkus spolu s Krištofem Kinterou (2012) a Krištof Kintera (2011). Vedle Kintery je dvojnásobným laureátem ceny také Jan Merta, který byl zvolen osobností roku v letech 2005 a 2009.