Jedni z nejúspěšnějších současných britských rockerů Kasabian budou po zpěváku Stingovi další hvězdou Prague Metronome Festivalu. Druhý ročník přehlídky se uskuteční od 23. do 24. června na pražském Výstavišti opět pod širým nebem.

Kasabian hrají alternativní rock. Jejich vyprodané koncerty vyvrací tvrzení o konci éry kytarové muziky.

"Kasabian se hlásí k odkazu rokenrolových kapel 60. let. Mixem těchto vlivů s elektronikou a současným kytarovým přístupem si dokázali vytvořit originální styl," tvrdí dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová.

Podle ní o popularitě Kasabian svědčí i to, že na jejich loňský koncert v Británii dorazilo 50 tisíc fanoušků.

Kasabian v roce 2015 vystoupili na hlavní scéně festivalu Colours of Ostrava. Kapela má blízko k Česku i jeho historii. Jeden ze svých nejznámějších singlů Club Foot věnovali Janu Palachovi.

Klip k této písni zobrazuje vpád sovětských tanků při maďarském povstání v roce 1956.

Skupina z anglického Leicesteru vznikla roku 1997 pod názvem Saracuse, eponymní debut však vydala až v roce 2004. Popularitu pak Kasabian získali sérií čtyř úspěšných singlů, které se během půl roku všechny dostaly do britské Top 20.

V hudbě Kasabian bylo od začátku možné vysledovat vlivy Stone Roses, Happy Mondays či Primal Scream. Skupině také pomohlo, že její členové trávili čas zkoušením v odlehlém sídle na venkově, kde upevnili svůj styl a více si porozuměli.

Kapela se jmenuje po Lindě Kasabianové, někdejší člence komunity amerického zločince a vraha Charlese Mansona.

Kasabian dnes mají na kontě pět desek, ta zatím poslední nazvaná 48:13 vyšla v roce 2014.

Na první ročník festivalu Metronome si vloni dle pořadatelů zakoupilo vstupenky 7500 lidí. Přehlídka v areálu holešovického Výstaviště vedle hlavní hvězdy Iggyho Popa uvedla skupiny Crystal Fighters a Foals. Z tuzemské scény vystoupili J.A.R. s gospelovým sborem Maranatha či Ivan Král s Jiřím Suchým.