V pražském Divadle Viola byla ve čtvrtek představena knihy Renáty Fučíkové nazvaná William Shakespeare – 12 převyprávěných her v historických souvislostech.

Publikaci s více než 400 originálními ilustracemi autorky pokřtili překladatel Jiří Josek a herečka Taťjana Medvecká. Ta v minulosti hrála mimo jiné Regan a Cordelii v Králi Learovi.

Ilustrátorka a autorka knih pro děti Fučíková převyprávěla dvanáct nejznámějších Shakespearových her mladým čtenářům a jejich rodičům.

"Shakespearovy hry nás oslovují především tím, že vyprávějí strhující příběhy," píše Fučíková v úvodu knihy.

"Jsou zrcadlem lidských vášní, proher i vítězství. Shakespeare ve svých hrách jen málokdy použil původní zápletku, většinou se opíral o zprostředkovaná vyprávění, o záznamy z kronik, nebo dokonce o cizí díla. Mistrovsky je však pospojoval, doplnil o nové podrobnosti a scény proložil zásadními monology," dodala.

Autorka nezkoumá Shakespearův život ani autorství všech jeho her. Podává však obraz Shakespearovy doby.

Hry převyprávěla tak, aby oslovily především starší školní děti. Kvůli nim Fučíková hry doplnila o krátká vyprávění o životě v Shakespearově době.

Čtenáři se dozvědí o královnách a králích, o šermířích i chůvách, o válkách, popravách, výchově, zábavě, o zámořských výpravách i o nemocech.

Jádro knihy tvoří převyprávění Shakespearových nejznámějších her, které autorka uspořádala podle data vzniku.

Knihu otevírají rané hry Zkrocení zlé ženy a Romeo a Julie. Následuje série komedií psaných na zakázku: Sen čarovné noci, Mnoho povyku pro nic, Jak se vám líbí a Benátský kupec. Tragédii Hamlet napsal Shakespeare po smrti svého syna.

Následuje Večer tříkrálový a poté truchlohry Othello, Macbeth a Král Lear. Poslední hrou výběru je báchorka z tajemného ostrova nazvaná Bouře. Shakespeare se v ní loučí s divadlem i se svým pozemským bytím.

Výpravná publikace je první z nové ediční řady nakladatelství Vyšehrad zvané Největší dramatici. Dále by v ní měly vyjít knihy věnované Jeanu-Baptistu Poquelinovi, tedy Moliérovi, a Antonu Pavloviči Čechovovi.