Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili granty na kulturu. Letos rozdělí zhruba 333 milionů korun – více než třetinu na jednoleté granty a zbytek na víceleté až na čtyři roky.
Nejvyšší podporu mezi jednoletými dostaly filmový festival Febiofest, přehlídka světelného umění Signal festival a Divadlo Semafor. Z víceletých šlo o Dejvické divadlo, Pražské jaro, PKF – Pražskou komorní filharmonii a přehlídku Febiofest.
Každoročně rozdělování grantů způsobuje v pražské kulturní obci silné reakce subjektů, které podporu nezískaly. Ve víceletých grantech zastupitelé nepodpořili například galerii DOX, Divadlo Na Fidlovačce, Rock Café, soutěž a výstavu Czech Press Photo nebo Divadlo v Řeznické a Divadlo Bez zábradlí.
Nepřidělené granty ve čtvrtek kritizovali také zastupitelé, přestože systém rozdělování grantů s pomocí grantové komise složené z odborníků obecně chválili.
Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného se "křiklavé případy rozporu názoru grantové komise s objektivní realitou" objevují především ve výtvarném umění.
Novotného návrh na prověření složení části komise, která ho hodnotí, ale většina zastupitelů nepodpořila.
Diskuse se vedla především o grantu pro DOX. Podle primátorky Adriany Krnáčové za ANO je třeba si uvědomit, že grant není nárokový. "Organizace čerpá letos peníze z víceletého grantu přiděleného dříve. Může znovu žádat letos. Jediný způsob, jak objektivně hodnotit výtvarné umění, je trh," myslí si Krnáčová, která je původní profesí kunsthistorička.
Město se v minulých letech rozhodlo podporovat sedm vybraných akcí, které považuje za kvalitní. Chtělo jim peníze přidělovat přímo z rozpočtu, legislativa to ale neumožňuje. Většina tak je mezi příjemci nejvyšších grantů. Jsou mezi nimi Febiofest, Signal festival, Pražské jaro, Designblok, festival United Islands, Letní a Lední Letná a mimo kulturní oblast též pražský běžecký maraton.
Febiofest obdržel jednoletý grant osm milionů korun a na roky 2018 až 2021 podporu sedm milionů příští dva roky a další dva roky osm milionů.
Signal festival získal letos 6,5 milionu korun a ve víceletých grantech pak 6,2 milionu ročně.
Pražské jaro získalo víceletý grant, částka bude růst od 10,5 milionu příští rok po 11,5 milionu v roce 2021.
Letní Letná obdržela podporu pět milionů po příští čtyři roky a United Islands of Prague čtyři miliony v příštích dvou letech a poté dva roky 4,5 milionu.
V jednoletých grantech bude letos rozděleno 131,4 milionu korun. Částka se rozdělí mezi divadlo (46,2 milionu), hudbu (26,3 milionu), film (13,6 milionu), tanec a nonverbální umění (13 milionů), výtvarné umění a fotografii (12,3 milionu), na podporu literatury (3,5 milionu) a na ostatní projekty (19,1 milionu).
Nejvíce žádostí bylo podpořeno v hudbě (126) a v divadle (78).
Ve víceletých grantech je z letošního a předchozích rozpočtů pro rok 2018 přiděleno téměř 194 milionů korun, pro rok 2019 více než 168 milionů korun, pro rok 2020 to bude 112 milionů a v roce 2021 přes 96,5 milionu.
Nejvyšší částku získá Dejvické divadlo (15 milionů korun ročně), Pražské jaro a Pražská komorní filharmonie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist