Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili granty na kulturu. Letos rozdělí zhruba 333 milionů korun – více než třetinu na jednoleté granty a zbytek na víceleté až na čtyři roky.

Nejvyšší podporu mezi jednoletými dostaly filmový festival Febiofest, přehlídka světelného umění Signal festival a Divadlo Semafor. Z víceletých šlo o Dejvické divadlo, Pražské jaro, PKF – Pražskou komorní filharmonii a přehlídku Febiofest.

Každoročně rozdělování grantů způsobuje v pražské kulturní obci silné reakce subjektů, které podporu nezískaly. Ve víceletých grantech zastupitelé nepodpořili například galerii DOX, Divadlo Na Fidlovačce, Rock Café, soutěž a výstavu Czech Press Photo nebo Divadlo v Řeznické a Divadlo Bez zábradlí.

Nepřidělené granty ve čtvrtek kritizovali také zastupitelé, přestože systém rozdělování grantů s pomocí grantové komise složené z odborníků obecně chválili.

Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného se "křiklavé případy rozporu názoru grantové komise s objektivní realitou" objevují především ve výtvarném umění.

Novotného návrh na prověření složení části komise, která ho hodnotí, ale většina zastupitelů nepodpořila.

Diskuse se vedla především o grantu pro DOX. Podle primátorky Adriany Krnáčové za ANO je třeba si uvědomit, že grant není nárokový. "Organizace čerpá letos peníze z víceletého grantu přiděleného dříve. Může znovu žádat letos. Jediný způsob, jak objektivně hodnotit výtvarné umění, je trh," myslí si Krnáčová, která je původní profesí kunsthistorička.

Město se v minulých letech rozhodlo podporovat sedm vybraných akcí, které považuje za kvalitní. Chtělo jim peníze přidělovat přímo z rozpočtu, legislativa to ale neumožňuje. Většina tak je mezi příjemci nejvyšších grantů. Jsou mezi nimi Febiofest, Signal festival, Pražské jaro, Designblok, festival United Islands, Letní a Lední Letná a mimo kulturní oblast též pražský běžecký maraton.

Febiofest obdržel jednoletý grant osm milionů korun a na roky 2018 až 2021 podporu sedm milionů příští dva roky a další dva roky osm milionů.

Signal festival získal letos 6,5 milionu korun a ve víceletých grantech pak 6,2 milionu ročně.

Pražské jaro získalo víceletý grant, částka bude růst od 10,5 milionu příští rok po 11,5 milionu v roce 2021.

Letní Letná obdržela podporu pět milionů po příští čtyři roky a United Islands of Prague čtyři miliony v příštích dvou letech a poté dva roky 4,5 milionu.

V jednoletých grantech bude letos rozděleno 131,4 milionu korun. Částka se rozdělí mezi divadlo (46,2 milionu), hudbu (26,3 milionu), film (13,6 milionu), tanec a nonverbální umění (13 milionů), výtvarné umění a fotografii (12,3 milionu), na podporu literatury (3,5 milionu) a na ostatní projekty (19,1 milionu).

Nejvíce žádostí bylo podpořeno v hudbě (126) a v divadle (78).

Ve víceletých grantech je z letošního a předchozích rozpočtů pro rok 2018 přiděleno téměř 194 milionů korun, pro rok 2019 více než 168 milionů korun, pro rok 2020 to bude 112 milionů a v roce 2021 přes 96,5 milionu.

Nejvyšší částku získá Dejvické divadlo (15 milionů korun ročně), Pražské jaro a Pražská komorní filharmonie.