Od našeho zpravodaje v USA – Režisér a producent Judd Apatow zbavil žánr romantické komedie spousty klišé. Ve filmech jako 40 let panic, Zbouchnutá, Superbad či Vykolejená místo pohádkových princů a princezen obsadil do hlavních rolí outsidery.
Hvězdy moderních romantických komedií zkrátka už nemusí být jen pohledné, hubené, úspěšné či – jako v případě „nejžhavější“ novinky právě končícího festivalu Sundance – bílé. Scenárista a hlavní protagonista Apatowem produkovaného snímku The Big Sick Kumail Nanjiani je pákistánský muslim. A film vystavěl na základě skutečného vztahu s Emily Gordonovou, která se podílela na scénáři.
Film rozhodně není „žhavý“ jen díky faktu, že jde o nejdráže prodaný titul letošního Sundance – společnost Amazon za něj v bitvě o distribuční práva s internetovým konkurentem Netflix i s tradičními studii Fox Searchlight a Sony Pictures zaplatila 12,5 milionu dolarů.
Především jde o nejlepší romantickou komedii poslední doby. Tento příběh začínajícího standupového komika, který se potýká se vztahy i s nábožensky konzervativními muslimskými rodiči, se vymyká hlavně způsobem, jakým z tradic žánru dokáže uniknout.
Pohotová konverzační komedie se brzy dostane do fáze klasických partnerských neshod, které ústí v rozchod. Nic nového pod sluncem. Pak se však Kumail dozví, že jeho bývalá partnerka leží v nemocnici se záhadnou chorobou.
Film se nečekaně láme do bolestivé, realistické tóniny. Kumail se motá v kruhu lží svým ortodoxním rodičům, kteří mu neustále sjednávají schůzky s „perspektivními“ pákistánskými dívkami a o existenci jeho americké lásky nemají nejmenší tušení. A k tomu jen těžko může vystupovat jako bezprostřední bavič.
Nanjiani je ve skutečnosti i na plátně obyčejný, nejistý mladík. Na rozdíl od pohodových obtloustlých „huličů“ z filmu Zbouchnutá či přisprostlé a nikoli modelkovsky stavěné hrdinky předloňské komedie Vykolejená je takřka tuctový.
Komedie The Big Sick si nepotřebuje vypomáhat žádnou přemrštěností, dovolí si uniknout do smutných, nikoli však patetických rovin, a přitom až do konce zůstane filmem plným naděje.
A v kontextu společensko-politické atmosféry, která v průběhu Sundance lomcovala Amerikou, jde o zcela bezprostřední zprávu o tom, že svět potřebuje i jiné hrdiny než ty bílé, úspěšné a patřičně hlasité.
Film The Big Sick i přes závažnost ústřední dějové linky místy odzbrojí svými gagy. Ty se přitom umí trefovat nejen do nezvládnutých „balicích“ technik protagonisty zahrnujících testování nové partnerky při sledování béčkových hororů, ale i do rasových či náboženských předsudků.
Kumail se neumí postavit svým rodičům, ti zase neumějí přijmout západní způsob života, a tak nakonec svébytný vztah nalézá s rodiči své „bývalky“, když všichni společně vysedávají dlouhé dny v nemocničních chodbách a čekárnách.
Podobně jako dobré standupové číslo se film The Big Sick nebojí riskovat. Nejde ani tak o improvizaci – ta v pečlivě vystavěném scénáři nemá místo –, ale změny ve vyprávění umí být velmi náhlé a s diváky patřičně zamávají.
Vybrané filmy ze starších ročníků festivalu Sundance lze celý týden sledovat v rámci cyklu 10 Days of Sundance na stanici Sundance TV, která vysílá také v Česku.
The Big Sick je film o podivínovi, jehož svět komediálních stand-upů a hororů s Vincentem Pricem přepadne až příliš skutečná realita. Ale je to také film o muži, který není pro jedny dost muslimem a pro druhé dost Američanem, a on i okolí se s tím musí naučit žít.
Je skvělé, že jedno z nejzávažnějších sdělení letošního festivalu Sundance je ukryto v bezprostřední žánrové podívané, která má šanci uspět u jakéhokoli publika.
Festival Sundance, oslavující od 80. let nejen americký nezávislý film, už dávno nepromítá pouze umělecké či politické filmy. Jednou nohou stojí v Hollywoodu, což se každoročně ukáže i na Oscarech, kde tituly ze Sundance získávají ceny – letos tři nominace, včetně té za nejlepší film, obdržel právě loňský titul ze Sundance Místo u moře. Ten brzy vstoupí do českých kin.
Lze vést dlouhé úvahy o tom, v čem je to pro dobro věci, v čem nikoli a v jaké podobě dnes tyto hranice existují. Ale The Big Sick je jednoznačným důkazem spojení, kdy se opozice mezi komerčním diváckým hitem a vyhraněnou, nezávislou, společensky závažnou perspektivou zcela setře a radost z toho může mít úplně kdokoli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist