Stavební společnost Metrostav se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proti výsledku tendru na opravu budovy Státní opery Praha. V pondělí to napsal deník E15, podle kterého tak zahájení rekonstrukce hrozí až několikaměsíční skluz.

Výběrové řízení vyhrála s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun firma Hochtief CZ.
Národní divadlo, které soutěž vypsalo, si podle deníku není vědomo žádného pochybení.

Vítěze tendru Národní divadlo vybralo před loňskými Vánocemi na základě doporučení hodnoticí komise, kterou jmenovala vláda.

"Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen," uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Deník E15 ale píše, že neúspěšní uchazeči kritizovali například to, že některé soutěžící firmy nebyly schopny prokázat, zda už někdy opravovaly historickou budovu, a neuvedly, zda mají potřebné technické vybavení či restaurátory.

Hochtief CZ tvrdí, že všechny kvalifikační předpoklady splnil, když v minulosti opravoval památník na pražském Vítkově a barokní hospital Kuks či obnovoval klášter Broumov.

Metrostav se k důvodům pro své odvolání nevyjádřil.

O rekonstrukci Státní opery Praha se mluví léta. Cena, kterou za ni má stát zaplatit, přitom roste. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. K těm patřila i společnost Opera 2016, kterou tvořily Metrostav, Průmstav, Geosan Group a PSJ.

Financování generální rekonstrukce budovy zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad.

Budovy Státní opery jsou zavřené více než pět měsíců, podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších plánů trvat 27 měsíců, skončit by měla v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech. Část repertoáru se přesunula do Hudebního divadla Karlín, část do historické budovy Národního divadla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist