Olomoucká Galerie Patro otevřela výstavu koláží Jiřího Koláře, významného českého výtvarníka a také autora originálních výtvarných technik.

Koláže pochází ze sbírky československého tenisty Jana Kukala, který se s umělcem přátelil. Výstava se jmenuje Legenda světové koláže a přináší průřez Kolářovou tvorbou z více než tří desítek let. V Olomouci bude k vidění do 4. března.

"Snažili jsme se ukázat více technik koláže Jirky Koláře. Jde o výběr děl z let 1964 až 1998," řekl Kukal.

Ten se s umělcem znal od 80. let minulého století. "Já jsem k němu chodil, těšil jsem se k němu někdy víc než na Roland Garros. Strávil jsem u něj v ateliéru hodně času," dodal Kukal.

Kolářova díla sbíral mnoho let. "Velká část pochází z pražského období. Kolář měl fantastický přísun časopisů, jeho dvorním dodavatelem byl Bohumil Hrabal, který tehdy dělal ve sběrných surovinách," uvedl Kukal.

Na výstavě nechybí například plakáty tenisového turnaje Roland Garros v Paříži z roku 1986, mistrovství světa ve fotbale Espaňa 1982 či plakát První vítěz Wimbledonu.

Jiří Kolář se nejprve uplatnil jako básník, později se přiklonil k výtvarnému umění. Spolu s Jindřichem Chalupeckým založil legendární Skupinu 42. Vedle toho byl Kolář dramatikem, překladatelem, sběratelem umění a mecenášem samizdatové literatury a mladých umělců.

"Jako básník pracoval s obrazy a výsledkem byl obraz. Byl mimořádně plodný, ale neopakoval se. Je autorem více než 120 metodicky různých druhů plošných a prostorových koláží," uvedli zástupci galerie.

Podle nich byl Kolář autorem možná nejoriginálnějšího projevu v československém výtvarném umění druhé poloviny 20. století.

Obrazy, reliéfy a objekty Jiří Kolář tvořil vlastními metodami roláže, proláže, muchláže, chiasmáže, asambláže, auto- či antikoláže.

Počet jeho autorských výstav ve světě se blíží ke třem stovkám, v roce 1978 mu velkou přehlídku uspořádalo Guggenheimovo muzeum v New Yorku. To Kolářovi pomohlo ke světové slávě.

Výtvarník byl znám též jako odpůrce komunistického režimu, který jej donutil k emigraci. Kolář se usadil ve Francii, kde získal i občanství. Zemřel před patnácti lety, kdy mu bylo sedmaosmdesát roků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist