Národní knihovna v Praze se podílí na souborném katalogu ruského tisku vydávaného mimo území Ruska.
Veřejně dostupný projekt se jmenuje Emigrantika a jeho cílem je mimo jiné poradit, ve kterých světových knihovnách se určitý titul nachází a která jeho čísla jsou dostupná.
Projektu se věnuje Slovanská knihovna, tedy jeden z odborů Národní knihovny. Její sbírky periodik ruské a ukrajinské emigrace jsou unikátní na celém světě.
Už vloni Slovanská knihovna do katalogu odeslala údaje o 226 periodikách vydávaných na českém území ruskou emigrací v letech 1918 až 1945. Nyní poslala ke zpracování údaje o dalších 2596 titulech, jež vyšly ve světě od druhé poloviny 19. století až do současnosti.
V západoevropských centrech ruské politické emigrace jako byly Londýn, Paříž, Ženeva, Curych, Lipsko, Berlín, Drážďany a Brusel vycházelo ve druhé polovině 19. století mnoho titulů.
Do počátku 20. století se datují periodika ruských levicových organizací. Většinu záznamů odeslaných z Národní knihovny však tvoří velice cenná periodika vydávaná ve světě v době mezi dvěma světovými válkami. Tuto sbírku UNESCO roku 2007 zapsalo na seznam Paměť světa.
Období po druhé světové válce je v soupisu zastoupeno tituly vydávanými především v Německu, Francii či v USA. Ve sbírce ale chybí tituly z let 1948 až 1989, kdy akvizice západní literatury byla ztížena z politických důvodů.
Sbírka emigrantských periodik ve Slovanské knihovně obsahuje přibližně 2000 časopiseckých a přes 2500 novinových titulů. Odrážejí pestrou sociálně demografickou strukturu emigrace, její mentalitu, názory, rozpory a iluze.
K charakteristickým rysům emigrantské žurnalistky patří stranická mnohotvárnost. Ruský tisk z tohoto hlediska představuje široké rozpětí od monarchistického a fašistického až po tisk bolševické trockistické opozice, ten ukrajinský se pak pohybuje od nacionalistického po levicový a prokomunistický.
Kromě sbírky periodik je ve Slovanské knihovně uložena rozsáhlá a cenná kolekce knih vydávaných po celém světě příslušníky ruské a ukrajinské emigrace.
Registr UNESCO Paměť světa je určen na záchranu nejvzácnějších dokumentů a jejich zpřístupnění. Česko v něm má pět položek včetně sbírky periodik ruské, ukrajinské a běloruské emigrace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist