Nová inscenace Kmeny, kterou příští čtvrtek 9. února poprvé uvede brněnská Reduta, divákům umožní nahlédnout do různých subkultur. Stane se tak prostřednictvím sedmi individuálních příběhů.

Komedie režiséra Braňa Holička vznikla na motivy stejnojmenné úspěšné knihy.

Knižní projekt Kmeny je dílem hudebníka Vladimíra 518 a publicisty Karla Veselého. Představuje současné i minulé subkultury. Nedávno získal také podobu televizního dokumentárního seriálu.

Inscenace v Redutě bude kromě knihy čerpat ze zážitků sedmi herců. "Jedná se o osobní zpověď člověka o tom, co ho ovlivnilo v určitém období," uvedl Holiček.

Sedm herců na pódiu vypráví autentické příběhy o příslušnosti ke "kmeni", který je ovlivnil v době dospívání. "Nejtěžší bylo přiznat si, že člověk byl naivní a že ho bavilo něco, co je povrchní. Důležité bylo si uvědomit, že jsem to opravdu tehdy byla já, nestydět se a přijmout to, že si člověk něčím takovým prošel," řekla herečka Magdaléna Tkačíková, která vzpomíná na subkulturu hiphoperů. Dále diváci poznají subkultury motorkářů či punkerů.

Netradičním prostředím, které režisér pro inscenaci zvolil, je prádelna. "Hledali jsme prostředí, do kterého mohou lidé vstoupit, obnažit se, něčím si projít, očistit se nebo naopak na sebe obléknout něco jiného, proměnit se a zase odejít," vysvětlil Holiček.

Hlavním tématem hry je podle něj to, že všichni touží po stejných věcech, ale každý je naplňuje prostřednictvím něčeho jiného.

Jednatřicetiletý Holiček působí v pražském divadle Ypsilon coby herec a režisér. V brněnské Redutě už režíroval představení Černá labuť, které je svým hereckým obsazením téměř totožné s Kmeny. Roku 2013 získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.