Film plzeňského rodáka Jiřího Trnky zvaný Staré pověsti české vyšel poprvé na DVD v digitální restaurované podobě.

Celovečerní loutkový film z roku 1952 nemohl být z technických důvodů dlouho uváděn, přestože o něj byl na zahraničních přehlídkách zájem.

V roce 2015, kdy se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury, byla Trnkova tvorba jedním ze stěžejních témat programu. Film byl tehdy restaurován a poprvé uveden na festivalu Finále Plzeň.

Trnkovo mezinárodně oceňované dílo je prvním českým celovečerním animovaným filmem, který prošel náročným digitálním restaurováním. Na nákladech se částečně podílela komunitní sbírka, která vynesla téměř 56 tisíc korun.

"Částka byla použita na část honoráře pro projektový tým Národního filmového archivu, který digitalizaci prováděl. Dále se na financování podílely ministerstvo kultury 900 tisíci korunami, Národní filmový archiv částkou 400 tisíc korun a společnost Plzeň 2015, která přispěla 750 tisíci korun," vypočítala Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015.

DVD s filmem je od konce ledna k dostání za 199 korun na internetu, v recepci kreativní zóny Depo2015 v Plzni nebo v prodejně Terryho ponožky ve foyer kina Světozor v Praze.

Trnkův film podle knihy Aloise Jiráska roku 1953 získal Stříbrného lva na festivalu v Benátkách a také Cenu švýcarské filmové kritiky, o rok později obdržel Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu.

Film je považován za stěžejní dílo české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Restaurovaná verze snímku byla promítána například na 59. ročníku Londýnského filmového festivalu v roce 2015.

Staré pověsti české jsou v Národním filmovém archivu uchovávány na filmových materiálech různých generací, které mají dohromady délku téměř 30 kilometrů. Obraz byl skenován převážně z originálního kamerového negativu. V celkové délce má film 119 879 okének obrazu, každé z nich bylo čištěno samostatně.

Související