Britský rockový zpěvák Sting a americký jazzový hudebník Wayne Shorter se stali laureáty švédské hudební ceny Polar Music Prize. V úterý to oznámila porota.

Ocenění roku 1989 založil Stig Anderson, manažer kapely ABBA. Každý vítěz obdrží milion švédských korun, v přepočtu zhruba 2,85 milionu korun, a to přímo ve Stockholmu od švédského krále Karla XVI. Gustava.

Ceremoniál proběhne 15. června, tedy nedlouho předtím, než Sting 23. června vystoupí na festivalu Metronome odehrávajícím se na pražském Výstavišti.

"Sting jako skladatel kombinuje klasický pop s virtuozitou a otevřeností všem žánrům a zvukům světa," uvedla porota, která někdejšího člena kapely Police dále označila za "světoobčana, jenž svou pozici rockové hvězdy využívá k neúnavnému boji za lidská práva".

Saxofonista a skladatel Wayne Shorter podle poroty "vytrvale hledá nové cesty". Shorter byl v minulosti členem skupin Art Blakey's Jazz Messengers, takzvaného druhého kvintetu trumpetisty Milese Davise či v 70. a 80. letech kapely Weather Report.

Posledních téměř dvacet let hudebník vede svůj vlastní Wayne Shorter Quartet, který se věnuje kolektivní improvizaci.

"Shorterova sólova dráha trvá šest desetiletí a za tu dobu napsal jedny z nejtrvanlivějších skladeb v dějinách jazzu," dodala porota.

Ocenění Polar Music Prize se předává vždy zároveň za populární a vážnou hudbu. V minulosti ho obdrželi například islandská zpěvačka Björk a skladatel filmové hudby Ennio Morricone, písničkář Paul Simon a violoncellista Yo-Yo Ma nebo senegalský zpěvák Youssou N'Dour a finská skladatelka Kaija Saariaho.

Cena Polar Music Prize má značné renomé, což její pořadatelé ostatně toto úterý připomněli, když si "rýpli" do konkurenční Nobelovy ceny. Tu vloni obdržel americký písničkář Bob Dylan, ocenění si však nevyzvedl. "Udělení ceny Polar Music Prize je taková čest, že dokonce i Bob Dylan ji roku 2000 přijel převzít od švédského krále," uvedli organizátoři.