Ovací vestoje se v pondělí dočkala izraelská zpěvačka Noa po svém koncertu v Janáčkově divadle. Bojovnice za mír a porozumění v Brně vystoupila poprvé. Publikum si vytleskalo několik přídavků, posledním byla píseň Ave Maria.

Známou modlitbu izraelská zpěvačka přednesla již v roce 1995 ve Vatikáně před papežem Janem Pavlem II. Od té doby se Ave Maria objevuje v jejím repertoáru.

Noa se svým kolegou kytaristou Gilem Dorem byli prvními Izraelci, kteří ve Vatikáně vystoupili. Zpěvačka to znovu připomněla v Brně. Na zesnulého papeže Jana Pavla II. odkázala již na své zatím poslední desce Love Medicine z roku 2014.

Rok 1995 byl pro pěvkyni klíčový i v jiném ohledu. V listopadu byl v Tel Avivu zavražděn tehdejší izraelský premiér Jicchak Rabin, Noa na stejném pódiu vystupovala jen pár minut před ním.

V pondělí naznačila, že od té doby se její postoj k tvorbě změnil.

Achinoam Niniová, která vystupuje pod uměleckým jménem Noa, pochází z židovské rodiny jemenského původu. Od dvou do 17 let žila v New Yorku. Poté se vrátila do Izraele a stala se jednou z nejvýraznějších tváří tamní hudební scény. Spolupracovala se Stingem, Steviem Wonderem nebo jazzmanem Patem Methenym, jehož skladbu zahrála také toto pondělí v Brně.

Noa se dlouhodobě snaží posilovat mír ve světě, mimo jiné kvůli událostem, které zažila. Předvedla to i v soutěži European Song Contest, kde vystoupila s písní There Must Be Another Way podporující mír mezi Araby a Židy. Také tuto píseň uvedla v Brně.

Noa hrála publiku Janáčkova divadla zhruba hodinu a půl. S diváky komunikovala většinou anglicky a částečně i česky.

Po celý večer na jevišti Janáčkova divadla vystupovala bosa a svěřila se také, že jedna z jejích příbuzných, operní pěvkyně, se provdala do Brna.

Noa již v Česku hrála roku 2008 na festivalu Colours of Ostrava.

"Noa se svou tvorbou snaží o smír Izraele s arabským světem. Vůbec se jí daří oslovovat věřící z různých církví. Stejně jako loni v Krakově, kde koncertovala na Světovém dni mládeže, vyvolal také v Brně její koncert velkou vlnu zájmu mezi mladými křesťany," uvedl Filip Habrman z Národního divadla v Brně. "Hlavně před Vánoci kupovala v hojné míře vstupenky i střední generace věřících," dodal.