Galerie hlavního města Prahy uspořádala výstavu fotografa Karla Kuklíka. Koná se u příležitosti jeho 80. narozenin.

Přehlídka se jmenuje Fotografický dialog s krajinou, v Domě fotografie v pražské Revoluční ulici bude otevřena do 14. května.

Příroda a krajina jsou hlavní náplní Kuklíkovy tvorby. Podle kurátorky Pavlíny Vogelové je sice výstava postavena na dialogu s krajinou, ta však může mít přenesené významy a metafory. Expozice začíná fotografickými záznamy krajiny města.

Karel Kuklík, jenž začal fotit okolo roku 1955, byl podle kurátorky v 60. letech úzce spjat s tehdejším výtvarným prostředím.

Pohyboval se v okruhu historiků a teoretiků, jako byli Miroslav Lamač, Jan Koblasa, Aleš Veselý, Jiří John, Eva Kmentová či Emila Medková a Mikuláš Medek.

Kuklík fotografoval umělecká díla, ateliéry i portréty umělců. "Pro Kuklíka toto období představuje silně koncentrovanou a soustředěnou práci, absolutní ponor do fotografie," tvrdí kurátorka.

Výstava začíná snímky, které zachycují "krajinu města", detaily městského prostředí, sakrální tematiku hřbitovů, náhrobků.

"Fotografický hledáček zaměřuje na městský půvab omšelosti a chátrání, na stavy uvnitř imaginárního času města, dvorů i věcí obyčejných," říká Vogelová o Kuklíkových prvních snímcích na výstavě. Podle ní jsou unikátní a patří k tomu nejlepšímu v historii české fotografie.

V prvním patře výstavy, která z pohledu návštěvníka zahrnuje náročných více než 200 snímků, je podle kurátorky "krajina umění". Zahrnuje momentky z uměleckého prostředí, podle Vogelové jsou stejně jako předchozí snímky dokladem autorova introvertního přístupu ke světu, jeho vnímání i vidění světa.

Celoživotně se Kuklík kromě pražských ulic zajímá také o krajinu na Šumavě či Třeboňsku. Krajina se pro něj stala osobním manifestem, dodává kurátorka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist