Letošní ročník hudebních cen Grammy bude podle všeho soubojem dvou zpěvaček – Američanky Beyoncé a Angličanky Adele. Obě jsou nominovány za nejlepší album, nahrávku i píseň.

Vítězové nejprestižnějších hudebních cen v USA budou známi v noci z neděle na pondělí středoevropského času. Jednu z osmdesátky cen může získat i česká pěvkyně Magdalena Kožená, jejíž deska Monteverdi je nominována v kategorii klasické vokální sólové album.

Podle agentury AFP lze čekat, že večer bude plný politických vzkazů. Mnoho nominovaných umělců patří k odpůrcům nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Pětatřicetiletá zpěvačka Beyoncé již sice za celou kariéru získala 62 nominací na Grammy, z nichž 20 proměnila, nikdy ale neuspěla v kategorii pro desku roku. Všech šest jejích studiových alb se přitom vyšplhalo do čela žebříčků.

Letos by Beyoncé mohla Grammy pro album roku získat díky Lemonade. Toto osobně i politicky laděné album mnozí povazují za reflexi zpěvaččina vztahu s jejím manželem, raperem Jay-Z. Deskou rezonují témata související s posilováním role žen a obecně černochů v americké společnosti.

Vydání alba doprovodil stejnojmenný film. Hudebně vzato Lemonade pro Beyoncé představuje posun, kromě hiphopových rytmů se tu objevují názvuky country či hard rocku. Osu desky tvoří příběh ženy, které je manžel nevěrný, ona mu nakonec přesto promine.

Beyoncé však může úspěch překazit osmadvacetiletá Britka Adele. Ta ovládla ceny Grammy v roce 2012, kdy její album nazvané 21 uspělo v šesti kategoriích. Nyní Adele posbírala pět nominací za desku zvanou 25, z níž pochází balada Hello a několik osobně laděných písní o dospívání.

Adele má na nedělním udílení Grammy také zazpívat.

Podle Jema Aswada z časopisu Billboard se Beyoncé a Adele částečně dělí o jedno publikum, jen Angličanka má v průměru o trochu starší posluchače.

„Adele častěji poslouchají lidé, kteří hudbou tolik nežijí. Koupí si jedno album v roce, právě to od Adele,“ míní Aswad. „Publikum Beyoncé je aktivnější, víc se zajímá o to, co jeho oblíbená zpěvačka dělá.“

Desky Lemonade se v roce 2016 prodalo 3,1 milionu kusů, alba 25 pak 3 miliony. Ani jedna však nepředstihla kanadského rapera Drakea. Také ten může uspět na letošních Grammy – za tanečně laděné album Views obdržel osm nominací.

Vysoké prodeje nicméně neznamenají vyšší šance na úspěch. Beyoncé to zjistila v roce 2014, kdy její eponymní album s prodeji 350 tisíc kusů prohrálo v souboji o sošku roku s písničkářem Beckem, jehož desky Morning Phase se přitom prodalo desetkrát méně.

Agentura AFP upozorňuje, že Beyoncé se na nedělním udílení Grammy poprvé objeví na veřejnosti od chvíle, kdy oznámila, že čeká dvojčata. Veřejné vystoupení celebrity, kterou na sociálních sítích sledují miliony lidí, může Grammy zvýšit sledovanost.

Dalšími favority na Grammy jsou letos písničkář Sturgill Simpson, který na desce A Sailor's Guide to Earth spojil country s buddhistickou filozofií, či kanadská popová hvězda Justin Bieber s albem Purpose.

V kategorii pro objev roku agentura AFP očekává úspěch třiadvacetiletého chicagského Chance the Rappera, který kombinuje hiphop s gospelem.

Letošní ceremoniál vzdá hold Princi a Georgi Michaelovi, dvěma popovým hvězdám, které zemřely v uplynulém roce.

Zpěvačka Katy Perry naživo představí svůj retro laděný taneční singl Chained to the Rhythm, taneční duo Daft Punk vystoupí s R&B zpěvákem The Weekndem a zpěvačka Lady Gaga doprovodí Metalliku.