Britská zpěvačka Adele v noci na pondělí středoevropského času získala všechny tři hlavní ceny Grammy. Odnesla si sošky za nejlepší album, píseň i nahrávku roku. Zcela tak překonala svoji rivalku, americkou hvězdu Beyoncé.

Adele proměnila všech pět nominací, které obdržela za své třetí album zvané 25 vydané po čtyřleté pauze a za singl Hello.

Beyoncé, jež byla s devíti nominacemi za desku Lemonade favoritkou večera, získala jen dvě sošky. „Mojí královnou a mým idolem je Queen B,“ řekla přesto Adele v narážce na Beyoncinu přezdívku. „Zbožňuji tě. Album Lemonade bylo velkolepé,“ dodala.

Obě zpěvačky se postaraly o nejvýraznější momenty večera, jenž byl jinak plný politických výroků a poct zesnulým hudebníkům.

Beyoncé se na veřejnosti objevila poprvé od chvíle, kdy před dvanácti dny oznámila, že čeká dvojčata. Na Grammy přišla oblečená v přiléhavých zlatých šatech, které podtrhly její požehnaný stav, a naživo zazpívala balady Love Drought a Sandcastles z alba Lemonade. To vypráví o feminismu, nevěře a rasových předsudcích.

Záhy nato divákům vyrazila dech Adele, která však pokazila poctu zesnulému krajanovi Georgi Michaelovi. „Omlouvám se. Vím, že je to televizní přenos,“ omluvila se Adele za sprosté slovo a pak Michaelovu baladu Fast Love začala zpívat podruhé.

Když skončila, publikum ji okamžitě odměnilo ovacemi vestoje. Šlo o jeden ze dvou okamžiků, kdy Grammy připomněly zesnulé muzikanty – tím druhým byla pocta hudebníkovi Princovi, jenž stejně jako Michael zemřel v uplynulém roce.

Na ceny Grammy byli letos nominováni také Češi. Zatímco pěvkyně Magdalena Kožená neuspěla s nahrávkou Monteverdi, v jazzové kategorii bodoval americký zpěvák Gregory Porter s deskou Take Me To The Alley. Na ní účinkuje český varhaník Ondřej Pivec žijící již několikátým rokem v USA.

Stejně jako na dalších nedávných předáváních cen se umělci ani na Grammy nezdráhali dělat politická gesta. „Teď jsou naše hlasy důležitější než kdykoliv jindy,“ pravila zkraje večera zpěvačka a herečka Jennifer Lopezová.

Zpěvačka Katy Perryová na Grammy měla svítící náramek s nápisem „Vzdorujte“. Když zpívala skladbu Chained to the Rhythm s refrénem „Myslíme si, že jsme svobodní“, na obrazovce promítala nápis citující americkou ústavu. Zpěvačku doprovodil Skip Marley, vnuk legendy jamajského reggae Boba Marleyho, jehož písně často vzdorovaly rasovému a společenskému útisku.

Moderátor James Corden zahájil ceremoniál rappem o tom, jakou může mít hudba sílu. „Dosyta si to užijte, protože na víc nemáme / A s prezidentem Trumpem nevíme, co bude dál,“ rapoval.

Také průkopníci hip hopu A Tribe Called Quest s raperem Andersonem Paakem zahráli politicky laděnou píseň. Odkázali v ní na „pana Oranžovaného“, jak se někdy přezdívá prezidentu Trumpovi.

Nováčkem roku byl vyhlášen chicagský rodák Chance the Rapper, který si už před začátkem hlavního ceremoniálu přišel pro cenu v mikině, jež měla na jedné straně nápis „Obama“ a na druhé „Děkuji“.

Naopak americká písničkářka Joy Villa na červený koberec přišla v šatech s vyšitým sloganem Trumpovy prezidentské kampaně „Učiňme Ameriku opět velkou“.

Americká skupina Twenty One Pilots za skladbu Stressed Out získala Grammy za nejlepší skupinový popový výkon. Cenu členové kapely přišli převzít do půl těla nazí – chtěli prý splnit dávný slib, že jestli někdy dostanou Grammy, přijdou si pro ni ve spodním prádle.

Grammy za nejlepší metalový výkon si odnesla skupina Megadeth za píseň Dystopia ze stejnojmenného alba.

Nejlepším rockovým albem se stala deska Tell Me I'm Pretty od americké kapely Cage the Elephant. Na ceremoniálu mimo jiné zahrála metalová skupina Metallica, s níž si zazpívala zpěvačka Lady Gaga.

Dalším velkým vítězem večera byl již nežijící britský zpěvák David Bowie, který proměnil všech pět nominací za své poslední album Blackstar – včetně sošky pro nejlepší rockovou píseň. Dokud byl Bowie naživu, za album ani skladbu nikdy Grammy nedostal. Desku Blackstar hudebník vydal vloni v lednu pár dnů předtím, než zemřel na rakovinu.

Kromě Bowieho, George Michaela a Prince však na letošním udílení Grammy chyběli další hudebníci. Nedorazili například rapeři Kanye West ani Drake, kteří oba posbírali osm nominací, či popový zpěvák Justin Bieber.

Bieber a West zřejmě chtěli dát najevo nespokojenost se stavem Grammy, jako to už dopředu udělal raper Frank Ocean. Podle něj ceny nereflektují současnou hudební scénu a zejména muziku, jakou poslouchá mladší publikum.

Drake, který získal dvě Grammy za singl Hotline Bling, se večera zúčastnit nemohl, momentálně je na turné v Anglii.

V kategorii pro nejlepší folkové album zvítězila písničkářka Sarah Jaroszová, druhou Grammy za interpretaci v žánru zvaném americana přidala za píseň House of Mercy.

Cenu za nejlepší reggae desku obdržel Ziggy Marley, za country Sturgill Simpson, za R&B Lalah Hathawayová a za elektronickou hudbu australský producent Flume.

V kategorii současného blues uspěl Fantastic Negrito s deskou The Last Days Of Oakland. V kategorii world music bodoval violoncellista Yo-Yo Ma s projektem svého ansámblu Silk Road.

Grammy za bluegrass převzala kapela O'Connor Band vedená houslistou Markem O’Connorem. V jazzových kategoriích se dařilo bigbandu Teda Nashe s nahrávkou Presidential Suite: Eight Variations On Freedom a kytaristovi Johnu Scofieldovi, který za desku Country For Old Men obdržel dvě sošky.