Pražské divadlo Studio Hrdinů uvede hru Elfriede Jelinekové, rakouské dramatičky a nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Jmenuje se Dílo a divadlo na inscenaci spolupracuje se spolkem Mezery. Režírovat bude Miroslav Bambušek, který už ve Studiu Hrdinů dříve nastudoval inscenaci Pustina s básníkem Pavlem Zajíčkem.

Premiéra inscenace Jelinekové se uskuteční tuto neděli, 19. února.

Autorka se ve hře zaobírá velikášstvím člověka, který se snaží pokořit přírodu – podrobit si ji prostřednictvím techniky a učinit z ní součást turistického průmyslu.

Příběh je zasazen do alpského městečka Kaprun, kde v listopadu 2000 při požáru podzemní lanové dráhy přišlo o život 155 lidí.

V téže lokalitě leží jedna z největších akumulačních vodních elektráren na světě, s jejíž stavbou se začalo v roce 1938; dokončena byla v roce 1955. 

Téma již autorka rozpracovala ve své starší hře zvané V Alpách.

Historie budování elektrárny je pro Jelinekovou historií nenávistného rakouského postoje k cizincům se všemi historickými důsledky – od nacistických obětí až po zahraniční dělníky, kteří zahynuli kvůli nelidským podmínkám na stavbě.

Podle Jelinekové si stavba oficiálně vyžádala 160 obětí. Jde však o poválečné údaje, kdy tu pracovali i bývalí nacisté, kteří by jinde nenašli zaměstnání. Celkový počet obětí tak může být vyšší.

"Kaprun za sebou táhne dlouhý krysí ocas národního mýtu, který je doslova postaven na kostrách a vyčerpání mrtvých, kteří byli obětováni přírodě, mnozí zemřeli třeba v lavinách. Zemřeli přímo či nepřímo kvůli přírodě, zatímco později lyžaři v lanovce kvůli technice v přírodě," uvedla Jelineková.

Její text režisér Bambušek v Česku inscenuje poprvé. Témata, jimiž se zaobírá, sám zkoumá ve svých autorských projektech. "Dílo je hra, která v první řadě reflektuje celou škálu vztahů k zemi, proto jsem si ji vybral," řekl režisér.

Nejbližší reprízy hry Dílo jsou chystané na příští pondělí, 20. února, a dále na 19. března.

Inscenace vychází z překladu Jitky Jílkové, na jevišti Studia Hrdinů vystoupí Magdalena Sidonová, Milan Stehlík, Dora Bouzková, Tereza Hofová, Jakub Gottwald, Robert Mikluš, Jan Horváth a Tomáš Vtípil.