Harfistka Jana Boušková ve středu poprvé v Česku zahrála desetiminutovou skladbu Morceau de concert od francouzského skladatele z přelomu 19. a 20. století Camilla Saint-Saënse. Zazněla v českobudějovickém kostele svaté Anny, kde umělkyni doprovodila Jihočeská filharmonie.

Letos chce harfistka natočit nové CD, kam zařadí i díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, jež upravila pro harfu.

Na vyprodaném abonentním koncertu filharmonie, který se bude opakovat ve čtvrtek 16. února, dále zazněla skladba Clauda Debussyho Danse sacrée et profane.

Dílo Morceau de concert (česky Kousek koncertu) Boušková v Česku ještě nehrála, roku 1992 za něj ale získala druhou cenu na harfové soutěži v Izraeli. A zvítězila s ním na soutěži v USA, když studovala na univerzitě v Indianě.

"Mám ten koncert velice ráda a mám na něj nesmírně krásné vzpomínky, byl jedním z odrazových můstků v mé kariéře," říká a dále Saint-Saënsovo dílo srovnává. "V Debussyho skladbách se prolínají během krátké doby různé charaktery, nečekaně se střídají emoce. V tomto koncertu se po krátkých částech mění nálady: napětí, pak veliké emoce, velice rytmická část. Jako kousíčky, které jsou k sobě přilepené. Nástroj se ukáže v různých melodiích, obrazech a s orchestrem to vytváří velice zajímavou skladbu," dodává.

Šestačtyřicetiletá Boušková ročně odehraje 60 sólových koncertů a dalších zhruba 40 s Českou filharmonií, jejíž je členkou.

Loni vystupovala na festivalech v Německu či Estonsku, letos začne natáčet nové CD. Nahraje na něj české skladby pro harfu a vlastní harfové úpravy děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Na desce se objeví Smetanova symfonická báseň Šárka, Dvořákova Americká suita, Letní dojmy od Josefa Suka i harfové úpravy Vltavy a Vyšehradu od skladatele Hanuše Trnečka. Boušková dosud natočila přes 20 CD.

S Jihočeskou filharmonií hrála po několika letech. Orchestr se podle ní zlepšil. "Viděla jsem na zkoušce nesmírný zájem muzikantů, s jakým entuziasmem a nábojem hrají. Snaží se interpreta podpořit, moc krásná zkušenost," řekla harfistka, která do jižních Čech jezdí ráda. "Pocit starého města evokuje nádhernou atmosféru, cítím tady velký klid," dodala.

Na harfu cvičí dvě až čtyři hodiny denně, někdy i osm. Hraní jí dává energii. "Je to pro mě nabíječka, potřebuji být s nástrojem v kontaktu. Když mám volno – a to je pro mě svátek –, snažím se nedělat nic," uvedla.