Národní divadlo v pondělí uzavřelo smlouvu se zástupci společnosti Hochtief na rekonstrukci Státní opery Praha. Uvedl to mluvčí divadla Tomáš Staněk. Firma vyhrála výběrové řízení s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v pátek zamítl návrh na předběžné opatření, které podalo ve výběrovém řízení neúspěšné konsorcium Opera 2016. "Národní divadlo předá společnosti Hochtief v řádu dní staveniště, aby rekonstrukce mohla začít bez prodlení," uvedl mluvčí.

"Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl v minulém týdnu návrh na vydání předběžného opatření. Prvostupňové řízení ve věci stále probíhá, úřad dosud nebyl zadavatelem informován o uzavření smlouvy," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Budovy Státní opery jsou zavřené přes půl roku, podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim.

Oprava má podle dřívějších plánů trvat 27 měsíců. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

"Jsem rád, že zahajujeme rekonstrukci v situaci, kdy je zajištěn provoz Státní opery v Hudebním divadle Karlín i na dalších scénách Národního divadla," uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. „Těšíme se do nové budovy a už teď přemýšlíme o jejím programu," dodal.

"Poslední větší rekonstrukce Státní opery proběhla v 70. letech minulého století a současný stav budovy a jejího vybavení tomu odpovídá," řekl předseda představenstva společnosti Hochtief Tomáš Bílek.

Tato společnost v minulosti opravovala památník na pražském Vítkově, klášter Broumov či barokní hospital Kuks, který byl loni oceněn v soutěži Stavba roku ve své kategorii.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení na návrh sdružení Společnosti Opera 2016 v čele s Metrostavem, které v soutěži neuspělo. Spolu s Metrostavem byly mezi firmami, které se na úřad obrátily, také firmy Průmstav, Geosan Group a PSJ.

Vítěze tendru vybralo před loňskými Vánocemi Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnoticí komise. "Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen," uvedl již dříve mluvčí divadla Staněk.

O rekonstrukci opery se mluví léta. Cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. K těm patřila i společnost Opera 2016.

Financování generální rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad.

Rekonstrukce budovy, která většími úpravami prošla naposledy v 70. letech minulého století, by neměla přesáhnout 27 měsíců. Rekonstrukcí projde celá budova opery, včetně zázemí, které se nachází v prostorách bývalého Federálního shromáždění, a okolních venkovních prostor. Hlediště dostane nové sedačky, nová bude jevištní technologie i točna pod jevištěm. Úpravám se nevyhne ani půltunový lustr. Nemalou částí oprav budou restaurátorské práce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist