Pražský soubor Divadlo Letí a Národní divadlo Brno získaly po třech nominacích na Ceny divadelní kritiky, dříve známé jako Ceny Alfréda Radoka.

Divadlem roku se může stát pražská Dlouhá, ostravská Komorní scéna Aréna Ostrava či opera Národního divadla Brno.

Laureáti budou vyhlášeni 20. března v prostoru Pomezí v prázdném domě, který se nachází na pražské adrese Za Poříčskou branou 284/7 v Karlíně. V úterý to za pořadatele oznámil šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král. V 25. ročníku ankety hlasovalo 89 kritiků.

Naději na nejlepší inscenaci roku 2016 má opera brněnského Národního divadla, která s Operou v Göteborgu v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Marka Ivanoviče uvedla Bartókův jednoaktový Modrovousův hrad a Schönbergovo první jevištní dílo Očekávání. Dalšími nominovanými jsou pražské Dejvické divadlo za Doubtovo Vzkříšení v režii Michala Vajdičky a Divadlo Letí za projekt Anny Saavedry nazvaný Olga (Horrory z Hrádečku) režisérky Martiny Schlegelové.

Za herecké výkony jsou nominovány Hana Tomáš Briešťanská za výkon v inscenaci Petrolejové lampy v NDB, Tereza Hofová v adaptaci románu Skugga Baldur v pražském Studiu Hrdinů, Pavlína Štorková coby Olga v inscenaci Divadla Letí a Lucie Trmíková za titulní roli v Ibsenově Hedě Gablerové v Divadle v Dlouhé.

Z mužů se laureátem cen kritiky může stát Michal Kern jako Puk ve Snu čarovné noci v Národním divadle, Norbert Lichý ve Spalovači mrtvol v ostravském Divadle Petra Bezruče či Stanislav Majer. Ten ve Studiu Hrdinů ztvárnil titulní roli hry Davida Zábranského nazvané Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.

Nejlepší poprvé uvedenou domácí hrou se může stát Dianiškovo Mlčení bobříků (Divadlo pod Palmovkou), Doubtovo Vzkříšení (Dejvické divadlo) či Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla Letí.

Kategorie Talent roku 2016 obsahuje jména autora a režiséra Tomáše Dianišky a herců Jiřího Böhma a Daniela Krejčíka.

Mezi nominovanými scénografy jsou Lukáš Brychta, Štěpán Tretiag, Tereza Gsöllhoferová, Eva Justichová a Natálie Rajnišová za scénografii projektu Pomezí, dále Barbora Jakůbková za výpravu inscenace Čechy leží u moře v Naivním divadle Liberec a Jakub Kopecký. Navrhl scénu k Vianově Pěně dní v královéhradeckém Klicperově divadle.

Cenu divadelní kritiky také obdrží jeden skladatel. Nominováni jsou Aleš Březina (Liduschka/Baarová, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Michal Nejtek (představení Constellations I. Before I Say Yes) a Jiří Vyšohlíd (O bílé lani, Divadlo Drak).

V neoceňované kategorii Největší zážitek ze zahraničního divadla zvítězil Shakespearův Hamlet, jak ho v režii Thomase Ostermeiera uvedla berlínská Schaubühne na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.

Podle šéfredaktora Světu a divadla Karla Krále se 16 nominací váže na pražské scény, tři na brněnské a dvě na ostravské. Po jedné mají divadla v Hradci Králové, Liberci a Plzni. "Téměř devět desítek kritiků v anketě upozornilo na 76 inscenací jedenatřiceti divadel a 37 poprvé uvedených českých her," vypočítal Král.

Pětkrát už v historii této ankety titul Divadlo roku získalo Dejvické divadlo a také Divadlo Na zábradlí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist