V Praze ve středu začíná festival Malá inventura, tedy přehlídka tanečního, pohybového i všemožně alternativního divadla.

Akce, která se koná popatnácté a na 12 scénách potrvá do příští středy 1. března, chce divákům pomoci v orientaci na scéně nového divadla. Tvůrce a pořadatele má povzbudit k vzájemným kontaktům.

"Malá inventura je příležitostí sumarizovat a bilancovat, stejně jako srovnávat a vyhlížet divadelní budoucnost," říká za organizátory festivalu Petr Pola.

Festival má několik sekcí, do té hlavní svá představení přihlašují české scény. Z nominací letos dramaturgická rada vybrala třeba publikem i kritikou oceňované představení Black Black Woods, inscenaci pro Rostislava Nováka mladšího a staršího v divadle Jatka 78. Právě toto přestavení festival ve středu zahájí.

Projekt zvaný Guide choreografky Věry Ondrašíkové, jejž v sobotu uvede Divadlo Ponec, je inscenací o poznání, nalézání síly, odvahy a rozhodnosti, ale také o stárnutí. Hrají a tančí tu Jaro Ondruš a herec Miloslav Mejzlík.

Guide získal tři ceny na loňské České taneční platformě. Na ní byla oceněna i inscenace Odtržení Viliama Dočolomanského a jeho souboru Farma v jeskyni, také ta se představí v rámci festivalu, a to v Centru současného umění Dox.

Dalšími scénami Malé inventury jsou Alfred ve dvoře, Venuše ve Švehlovce, Divadlo Archa, NoD, MeetFactory, Studio Hrdinů nebo La Fabrika.

Vedle projektů uváděných domovskými scénami festivalu nebude chybět programová sekce pro nezávislé divadelní projekty či prostor pro nejmladší diváky.

Oživení domácí divadelní nabídky slibuje i zahraniční sekce programu. Do Prahy letos přijede 80 hostů ze zahraničí i z českých regionů.