Nové centrum umění a designu bylo v pátek otevřeno na pražském Smetanově nábřeží. Nachází se na místě někdejší Galerie Zdeňka Sklenáře, kterou poničil výbuch plynu v sousedním domě a později se přestěhovala jinam.

V domě vedle paláce Lažanských, přesněji na adrese Smetanovo nábřeží 4, teď začala fungovat nová galerie Smetana Q.

První výstava, která tu byla zahájena, se zaměřuje na tvorbu mladých malířů. Jmenuje se Junge Prager, Junge Berliner a potrvá do 31. března. Následně se přesune do Českého centra v Berlíně.

Kurátorem přehlídky je výtvarník Jiří Černický, vedoucí katedry malby pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Výstavu v pátek zahájil Tomáš Podivínský, český velvyslanec v Německu, k vidění bude každý den kromě pondělí od devíti do šesti hodin. Projekt zorganizovala soukromá galerie Cermak Eisenkraft.

Domácí scénu na výstavě reprezentují absolventi či studenti UMPRUM a také Akademie výtvarných umění, například Vladimír Véla, Jan Mikulka, Zdeněk Trs či Alžběta Josefy.

Z absolventů Univerzity umění v Berlíně svá díla představí Lennart Grau, Roman Frechen, Fritz Bornstück nebo Aaron Rahe.

„Dali jsme prostor mladým autorům z Čech a Berlína. Kurátorem instalace je Jiří Černický, šéf ateliéru malby na UMPRUM. Zjistili jsme, že komunikace mezi jednotlivými akademiemi je mizivá, proto jsme vytvořili tento projekt, abychom je propojili,“ řekl České televizi galerista Tomáš Zapletal.

Výstava je zaměřena především na klasickou malbu a koná se v rámci Česko-německého kulturního jara 2017, což je iniciativa německého velvyslanectví v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a dalších institucí. Připomíná letošní 20. výročí podpisu Česko-německé deklarace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist