Francouzskou cenu César pro nejlepší film v pátek večer získalo psychologické drama Elle od nizozemského tvůrce Paula Verhoevena. Vypráví o znásilnění a následné pomstě.

Ocenění za hlavní ženskou roli v tomto filmu obdržela třiašedesátiletá Isabelle Huppertová. Ta může v noci z neděle na pondělí uspět také na amerických Oscarech.

Jak píše agentura AFP, Huppertovou už před udílením Césarů podpořila herečka Nicole Kidmanová. Ve francouzském rádiu řekla, že Huppertová ve snímku Elle odvedla "snad nejúžasnější herecký výkon, jaký jsem kdy viděla od kohokoliv jiného než Meryl Streepové".

Předávání cen César vysílala francouzská televizní stanice Canal Plus.

Čestné ocenění za celoživotní dílo připadlo americkému herci Georgi Clooneymu. Při převzetí ceny kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Popisujeme sami sebe jako obránce svobody. Ale nemůžeme bránit svobodu v zahraničí, pokud na ni zapomínáme doma," prohlásil herec, který se tak přidal k řadě svých kolegů odsuzujících počínání nové hlavy USA.

Césara za nejlepší zahraniční film získalo britské sociální drama zvané Já, Daniel Blake. To líčí příběh padesátníka, jenž se po infarktu ocitne ve vyčerpávajícím procesu žádostí o sociální dávky. Favoritem Césara pro cizojazyčný film přitom byla německá komedie Toni Erdmann.

Překvapením večera se podle amerického časopisu Variety stal film Je to jen konec světa. Pojednává o dramatikovi, jenž se po letech vrací z velkoměsta domů za rodinou, aby oznámil svou blížící se smrt. Autor filmu, kanadský režisér Xavier Dolan, na Césarech obdržel sošku za nejlepší režii.

Ocenění za nejlepší herecký výkon v hlavní roli v tomto filmu převzal Gaspard Ulliel. Snímek Je to jen konec světa dostal také Césara za střih.

Césara za nejlepší původní scénář francouzská filmová akademie udělila snímku L'effet aquatique.

Nejlepším debutem byl vyhlášen debut režisérky Houdy Benyaminové nazvaný Božské.

Část slavnostního večera byla věnována veteránovi Jeanu-Paulu Belmondovi, kterému hosté v sále i na jevišti věnovali dlouhý potlesk vestoje.

Drama Elle, které získalo 11 nominací, mělo premiéru na loňském festivalu v Cannes. Od té doby film obdržel americké ocenění Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný titul. Isabelle Huppertová rovněž získala cenu udílenou asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu.

Režisér Paul Verhoeven chtěl snímek původně natočit v Hollywoodu, pro tamní producenty ale bylo téma příliš kontroverzní. Dnes je film vnímán jako comeback osmasedmdesátiletého Verhoevena, autora populárních titulů z přelomu 80. a 90. let minulého století RoboCop, Total Recall či Základní instinkt.

Agentura AFP tento týden napsala, že Verhoeven s francouzským spisovatelem Philippem Djianem, podle jehož předlohy Elle vzniklo, pracují na dalším projektu.

Ceny César uděluje od roku 1976 francouzská Filmová umělecká akademie. Jako první jí předsedal slavný francouzský herec Jean Gabin. Letos měl být šéfem poroty třiaosmdesátiletý filmový režisér Roman Polanski, který se ale pozice pod tlakem feministických organizací nakonec vzdal, takže zůstala prázdná.

Jméno cena dostala podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist