Národní galerie v Praze musela v sobotu nečekaně zavřít všechny své budovy. Bezpečnostní agentura Abas, která budovy galerie střeží, instituci v pátek vypověděla smlouvu.

Agentura tvrdí, že jí galerie od listopadu neplatí za služby. Galerie naopak uvádí, že agentura porušovala své povinnosti. Znovu Národní galerie otevře v úterý. "Doufám, že se v průběhu příštího týdne situace vylepší tak, že budeme moci postupně otevírat," řekl ředitel galerie Jiří Fajt v rozhovoru pro Český rozhlas.

"V současné době jsou zajištěny provozy edukačních programů, nebo alespoň většina z nich. A máme zpřístupněnou výstavu v paláci Kinských. Ale zbytek našich budov je tedy bohužel zavřený," dodal Fajt v rozhlasu.

Podle vedoucího odboru PR a marketingu Miroslava Krupičky Národní galerie do konce května prodlouží platnost vstupenek, které návštěvníci zakoupili.

Podle Jiřího Fajta bylo důvodem uzavření budov opakované závažné porušování povinností ze strany smluvního dodavatele bezpečnostních služeb. "Neplnili své závazky, nestavěli celé směny a z toho důvodu jsme nemohli otevírat své objekty v minulosti. Toto byl předmět sporu," řekl Fajt v České televizi.

"K podobné situaci, i když v menším měřítku, bohužel docházelo i v uplynulých měsících. Vedení Národní galerie se snažilo tyto problémy věcně řešit, ovšem bez úspěchu," dodal ředitel galerie.

Pro server Lidovky.cz pak Fajt v neděli odpoledne dodal, že Národní galerie měla s firmou Abas problémy již delší dobu. "Některé budovy jsme zavírali již od prvního října, kdy nám firma nebyla schopná dodávat dostatečný, smluvně zajištěný počet lidí tak, abychom mohli fungovat. Takže třeba Salmovský palác byl zavírán opakovaně," řekl Fajt.

Dále hovořil o tom, že zaměstnanci bezpečnostní agentury měli dokonce fyzické konflikty s návštěvníky, případně ve službě spali, místo aby střežili. "V posledních měsících jsme navíc zaznamenali nápadně zvýšenou četnost poškozování děl v našich výstavních sálech. To jsou věci, které jsou absolutně varující a my jsme to museli začít řešit," dodal Fajt pro Lidovky.cz.

Národní galerie měla od konce září uzavřenou smlouvu s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management. Ta podle informací Deníku.cz nahradila službu Securitas, která ostrahu galerii poskytovala donedávna. Abas údajně nabídl nižší cenu.

Informaci o uzavření smlouvy mezi ministerstvem kultury, jehož je Národní galerie příspěvkovou organizací, a firmou Abas Ips Management, úřad ministra Daniela Hermana zveřejnil vloni.

Smlouva s firmou Abas měla trvat do března 2020. Firma ale v sobotu uvedla, že od smlouvy s Národní galerií k 24. únoru odstoupila.

"Národní galerie v Praze nezaplatila do dnešního dne faktury za služby poskytnuté od listopadu loňského roku. Jen za listopadové a prosincové faktury činí dlužná částka více než šest milionů korun. Jsme překvapeni, že takto se chová společnost zřizovaná státem," sdělila mediální zástupkyně agentury Eva Kijonková.

Agentura podle vyjádření na svém webu Národní galerii nabídla základní bezpečnostní ochranu všech budov po dobu nezbytně nutnou.

Fajt v rozhovoru pro Lidovky.z odmítl, že by Národní galerie bezpečnostní agentuře zůstala dlužna. "Není pravdou, že by byla galerie v insolvenci. Peněz máme docela dost. Všechny oprávněné pohledávky, které u nás ABAS uplatnil, jsme uhradili a dále budeme požadovat finanční odškodnění za to, jak ABAS poškodil dobré jméno Národní galerie," uvedl.

Národní galerie o situaci informuje přímo na dveřích jednotlivých budov, například paláce Kinských na Staroměstském náměstí. Informace vyvěsila také na internetu. "Národní galerie v Praze je nucena z neočekávaných technicko-provozních důvodů uzavřít všechny své budovy. Této skutečnosti upřímně litujeme a omlouváme se za vzniklé nepříjemnosti," uvádí galerie na svém webu.

Galerie hospodaří se šesti historickými budovami, spravuje zhruba 400 tisíc uměleckých děl v hodnotě stovek miliard korun. Celkem si vloni její výstavy i stálé expozice přišlo prohlédnout 712 690 lidí.