Po měsících, kdy čelil internímu tlaku a nakonec i veřejné kritice, Thomas P. Campbell oznámil, že opustí post ředitele Metropolitního muzea umění v New Yorku. Informoval o tom v úterní tiskové zprávě.

Čtyřiapadesátiletý britský rodák byl do čela největšího amerického muzea, jež zaměstnává přes 2200 lidí, jmenován roku 2008. Odejde na konci letošního fiskálního roku, tedy 30. června. Dočasným řízením bude pověřen prezident Met Daniel H. Weiss. „Nechystáme se nového ředitele jmenovat okamžitě,“ uvedl předseda správní rady muzea Daniel Brodsky v dopisu adresovaném zaměstnancům.

Deník New York Times napsal, že Campbellovo působení v muzeu vyvolávalo obavy mezi zaměstnanci i donátory, kteří se strachovali o finanční situaci instituce. Dělo se tak navzdory tomu, že muzeum zažívá rekordní zájem veřejnosti, například jeho loňskou módní výstavu Manus x Machina navštívilo přes 750 tisíc lidí. Vloni bylo Metropolitní muzeum také druhým nejtagovanějším na Instagramu, hned po pařížském Louvru.

Přesto musel ředitel Campbell slevit ze svých ambiciózních plánů. Podle New York Times byl donucen propustit 34 zaměstnanců včetně těch z nového digitálních úseku, jejž sám založil. Když od kurátorů a zaměstnanců dostal protestní dopis, rozhodl se ho prý neukazovat členům předsednictva v obavě ze špatného PR.

Na neurčito byl odložen také Campbellův plán na stavbu nového křídla muzea pro současné a moderní umění, jež mělo stát 600 milionů dolarů. Muzeum tak chtělo učinit mimo jiné kvůli daru mecenáše Leonarda A. Laudera, jenž muzeu před čtyřmi roky odkázal sbírku kubistických děl v ceně 1 miliardy dolarů.

Kritici Campbellova plánu na stavbu nového křídla však namítali, že Metropolitní muzeum se nemá snažit za každou cenu konkurovat dalším newyorským institucím typu Muzea moderního umění či Whitneyho muzea, které se na moderní a současnou tvorbu zaměřují dlouhodobě.

Finanční zátěz představovala také expanze Metropolitního muzea do nové budovy Met Breuer, kterou Metropolitní muzeum převzalo po newyorském Whitneyho muzeu za 15 milionů dolarů. Za provoz budovy, kterou navrhl architekt Marcel Breuer, každoročně utratí dalších 17 milionů.

Novou budovu Met Breuer od jejího otevření vloni v březnu navštívilo 557 tisíc lidí, více, než muzeum očekávalo.

Další náklady Metropolitní muzeum mělo na rebrandování a prezentaci nového loga. New York Times minulý měsíc napsaly, že muzeu operujícímu s rozpočtem zhruba 332 milionů dolarů ročně hrozí deficit 40 milionů. Také v důsledku toho prý padlo rozhodnutí omezit počet výstav ze zhruba 60 na 40 ročně.

Campbellovým případným nástupcem ve funkci by se mohl stát Michael Govan, od roku 2006 ředitel Los Angeles County Museum of Art, či Glenn Lowry, který momentálně vede Muzuem moderního umění v New Yorku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist