Do českých kin se nakrátko vrací film Miloše Formana Amadeus, oceněný osmi Oscary. Uveden bude v takzvaném režisérském sestřihu, doplněném o nezařazené scény, jak jej filmař představil roku 2002 na festivalu Berlinale a vzápětí v Praze.

Amadea v originálním znění s českými titulky uvedou kina po celé republice. Předpremiéra digitálně restaurovaného díla proběhla ve čtvrtek v pražském kině Dlabačov, uvedla Adéla Beranová ze společnosti Pannonia Entertainment.

Snímek o sváru mezi skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a jeho rivalem Antoniem Salierim měl v USA premiéru v září 1984, o dva roky později se objevil v československých kinech.

V roce 1985 Amadeus získal Oscara za nejlepší film a posbíral také prestižní sošky za režii, hlavního herce, adaptovaný scénář, výpravu, kostýmy, make-up a mix zvuku.

Režisér Forman, který žije od roku 1968 v USA, film natočil podle scénáře anglického dramatika Petera Shaffera především v pražských reáliích. Klíčové scény vznikly ve Stavovském divadle, kde Mozart roku 1787 dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho.

I přes počáteční odpor ze strany komunistického režimu Forman v někdejším Československu pracoval od ledna do července 1983 pod dohledem Státní bezpečnosti.

Režiséra, který už měl tehdy na kontě Oscara za Přelet nad kukaččím hnízdem, zpočátku nenapadlo, že by mohl natáčet doma – ale dolary za pronájem lokací mu otevřely dveře.

Při natáčení Forman zaměstnal mnoho českých umělců včetně kameramana Miroslava Ondříčka, architekta Karla Černého a výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka.

Ve filmu se objevili muzikolog Zdeněk Mahler, režisér Vladimía Svitáček a herci Karel Fiala, Hana Brejchová, Karel Effa, Jiří Krytinář, Jitka Molavcová a Pavel Nový. Snímek s rozpočtem 18 milionů dolarů utržil v USA jen za první měsíc trojnásobek.

Když Forman po dvaceti letech vzpomínal na pražské natáčení, zmínil, jak musel slíbit, že nebude vyhledávat disidenty. On si naopak vymínil, že se nikomu nic nestane, pokud disidenti vyhledají jeho. Nejenže se nakonec s disidenty setkal, ale absolvoval utajenou besedu s posluchači FAMU.

Do konce měsíce bude tříhodinový Amadeus uveden ve 20 městech, 28. března například v pražské Lucerně.