Cenu české hudební kritiky Apollo za nejlepší domácí album roku 2016 získal hudební producent Ondřej Holý vystupující pod jménem dné. Jeho nahrávka nazvaná These Semi Feelings, They Are Everywhere se minulý měsíc také stala deskou roku na hudebních cenách Vinyla.

Cenu Apollo, jejíž součástí je 60 tisíc korun od Ochranného svazu autorského a soška od Maxima Velčovského a Jana Jaroše, hudebník převzal ve čtvrtek v pražském klubu Royal.

Hudební publicisté prostřednictvím elektronického formuláře vybírali z desek, které v Česku vyšly od 1. listopadu 2015 do 30. listopadu 2016. Vedle nahrávky producenta Holého dále nominovali alba Životy těch druhých (Kovadlina), Flesh Cadillac (Lazer Viking/Sabrehart), Hearts (Lenny), Give Masterpiece A Chance! (Midi Lidi), Smrt žije (Prago Union) a Beztíže (Priessnitz).

Během čtvrtečního slavnostního večera zahráli nominovaní spolu s hosty po dvou písních.

Deska These Semi Feelings, They Are Everywhere je debutem Ondřeje Holého. Na albu se objevují bicí, rap nebo akustická kytara, desku však autor postavil na dvou základních prvcích - klavíru a tleskání rukou. Netradiční tóny doplňují nasamplované zvuky recyklování skla, pohybování krabic nebo deště.

"Už dlouho se na hudební scéně neobjevila tak emocemi nabitá nahrávka, které by snad až na podobnost motivů prolínajících se deskou bylo tak málo co vytknout," uvedl k albu hudební publicista Jakub Šponer.

Ceny české hudební kritiky Apollo se poprvé předávaly za rok 2011, tehdy uspěl písničkář a raper Bonus s deskou Náměstí míru. Albem roku 2012 se stalo The Escapist Borise Carloffa, o rok později si cenu převzali Bratři Orffové za nahrávku Šero.

Cenu za rok 2014 dostal Adrian T. Bell s albem Different World. Loni zvítězili Please The Trees s albem Carp.