Pod vojenskou pozorovatelnou a přímo naproti betonové zdi postavené Izraelem otevřel streetartový umělec Banksy hotel. Stojí v palestinském městě Betlém, který se nalézá na Západním břehu a bývá označován za údajné rodiště Ježíše.

Zdi a chodby třípatrového domu lemují Banksyho stencily. Na jednom z nich spolu zápasí izraelský voják a palestinský mladík s rouškou přes tvář – přes hlavy se však mlátí jen polštáři, z nichž létá peří.

Hotel vznikl přestavbou bývalé keramické dílny a měl by připomínat "klub anglických gentlemanů z koloniální éry", jak uvedl Banksy v narážce na historický vliv Velké Británie na Blízkém východě. V hotelu tak například číšníci podávají čaj o páté.

Předměty nacházející se uvnitř mají politický náboj. Některé sochy se dusí slzným plynem. Ze stropů shlíží andělíčci s nasazenými plynovými maskami. A jinde lze spatřit olejomalby oranžových plovacích vest vyplavených na břeh, zřejmě po utonulých uprchlících.

Banksy na přestavbě hotelu uplynulých čtrnáct měsíců pracoval v tajnosti. Izraelské úřady zatím nesdělily, zda o Banksyho projektu věděly.

Umělec, jehož skutečná totožnost je neznámá, budovu popisuje jako "hotel s nejhorším výhledem na světě". Z každé místnosti je vidět na osm metrů vysokou betonovou zeď, kterou Izrael začátkem tisíciletí postavil na obranu proti palestinským teroristům v době vrcholící intifády, tedy hromadných sebevražedných útoků na izraelské občany.

Zeď sice počet sebevražedných útoků snížila, Palestinci ji ale považují za segregační. Představuje pro ně symbol útlaku i izraelské nadvlády nad Západním břehem Jordánu. Ten by spolu s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem v budoucnosti mohl tvořit samostatný palestinský stát.

Banksy uvedl, že jeho hotel "vřele přivítá hosty z obou znesvářených stran a ze všech koutů světa". Ubytovat se tu lze v deseti pokojích, booking začne v následujících týdnech. Hotel bude veřejnosti otevřený od 20. března.

Umělec celý projekt zaplatil sám, podle britského deníku Guardian jím chce povzbudit turismus ve městě, které je ve špatném ekonomickém stavu, mimo jiné kvůli přísným izraelským bezpečnostním opatřením. Podle deníku Telegraph hotel zaměstnává pětačtyřicet místních občanů.

"Doufám, že nás tady navštíví také Izraelci," uvedl palestinský manažer hotelu Wissam Salsah. Přestože Izraelci do většiny částí Betléma cestovat nesmí, hotel stojí v takzvaném areálu C, kam mohou izraelští občané bez problémů cestovat.

V hotelové jídelně se lze najíst za světla svíček a za zvuků pianoly, tedy samohrajícího klavíru. Na zdi jídelny Ježíš ze zarámovaného obrazu vzhlíží ke třem stencilům vojenských letadel.

Součástí Banksyho hotelu je umělecká galerie. Jediná expozice, která je tu k vidění, se zaměřuje na izraelskou zeď. Na výstavu svými díly přispěli izraelští i palestinští výtvarníci. Jedno z děl znázorňuje Balfourovu deklaraci, kterou britská vláda roku 1917 podpořila zřízení židovského státu na území, jež do první světové války příslušelo Osmanské říši.

"Je to přesně sto let, co se Británie zmocnila Palestiny a začala tu přemisťovat nábytek. Výsledkem je zmatek," uvedl Banksy, podle nějž je letošní výročí Balfourovy deklarace vhodnou příležitostí k reflexi.

Hotel nazvaný Walled Off, jejž deník Guardian označuje za "umění, hotel a protest v jednom", je Banksyho největším projektem od roku 2015. Tehdy umělec na anglickém břehu otevřel zábavní park Dismaland, kde vedle sebe mimo jiné vystavil díla tří palestinských a tří izraelských výtvarníků.

Banksy prvně navštívil Betlém před více než deseti roky. V letech 2005 až 2007 nasprejoval některá ze svých nejznámějších graffiti právě na zeď oddělující Izrael od Západního břehu Jordánu.

Předloni umělec vydal falešnou turistickou reklamu na Pásmo Gazy zdůrazňující podmínky, které zde panovaly po posledním konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. "Pásmo Gazy bývá označováno za největší vězení pod širým nebem na světě, protože sem nikdo nesmí přijít a nikdo odsud odejít. To srovnání je vůči vězením nefér, ve vězení totiž nedochází k odstávkám elektřiny či pitné vody tak často jako v Gaze," řekl Banksy ve videu.