Ve velkou oslavu filmu Masaryk, jejž přitom většina diváků zatím neměla příležitost vidět, se proměnilo sobotní udílení cen Český lev. Životopisné drama režiséra Julia Ševčíka o diplomatovi Janu Masarykovi uspělo ve většině kategorií.
„Připomínám, že sledujete udílení cen filmu Masaryk. Pardon, cen Český lev,“ vtipkovala slovenská moderátorka večera Adéla Banášová krátce po deváté hodině, kdy už měl Masaryk sedm trofejí.
Nakonec ze čtrnácti nominací proměnil dvanáct včetně té pro film roku. Překonal tak rekord, jejž dosud s jedenácti soškami držel miniseriál Hořící keř.
Osmatřicetiletý Julius Ševčík převzal sošku za režii Masaryka, svoji vůbec první. V děkovné řeči vyzdvihl přínos producenta Rudolfa Biermanna, který film „doslova vydupal ze země“, jak řekl. „Ředitel Rudolfina by mohl vyprávět, jak jsme se sem neustále vraceli kvůli předtáčkám,“ dodal Ševčík.
Karel Roden za roli Jana Masaryka obdržel cenu pro nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.
Masaryka zatím v Česku promítalo jediné kino. Mezi vánočními svátky jej na programu měl pražský biograf Lucerna, čímž film splnil podmínku pro to, aby se na České lvy mohl kvalifikovat.
Minulý měsíc byl Masaryk k vidění na německém festivalu Berlinale. Oficiálně však do tuzemských kin vstoupí teprve tento čtvrtek, tedy v den výročí úmrtí Jana Masaryka.
Když Petr Kolečko přebíral cenu za scénář Masaryka, zmínil spoluautora předlohy, spisovatele Alexe Koenigsmarka. Ten zemřel před čtyřmi roky v lednu, Kolečko s režisérem snímku Ševčíkem na jeho práci navázali.
Film Masaryk neuspěl pouze ve dvou kategoriích, v nichž byl nominován – včetně sekce nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, kde bodovala polská herečka Michalina Olszańska za ztvárnění české masové vražedkyně v titulní roli filmu Já, Olga Hepnarová. Olszańska na jevišti vyzdvihla mimo jiné to, jak ji český štáb přijal mezi sebe.
Všechny ceny Masarykovi. Udílení Českých lvů ovládl film, který zatím většina Čechů neviděla
Předávání Českých lvů v pražském Rudolfinu na dva klavíry doprovázeli Ondřej Brousek a Ondřej Gregor Brzobohatý.
Od moderátorky Banášové, která sama sebe označila za „jemného průvodce večerem“, dostali za úkol vyprovázet příliš dlouhé děkovné řeči gradující hrou na piano. Klavíristi na toto téma během večera několikrát zavtipkovali.
Přítomnosti hudebního nástroje na jevišti také využil Vojtěch Dyk, jenž během ceremoniálu zazpíval píseň Modlitba. Tu nahrál k filmu Anděl Páně 2 právě na hudbu Ondřeje Brzobohatého.
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli odvedla Klára Melíšková ve filmu Já, Olga Hepnarová.
„Nikdy na to natáčení nezapomenu, bylo úžasné,“ řekla Melíšková o filmu, jejž natočili Tomáš Weinreb a Petr Kazda. „Kluci mi po dobu pěti let každou chvíli volali, že to ještě není a nemají peníze, ať ještě vydržím. Jsem ráda, že jsem té roli neodrostla,“ dodala pětačtyřicetiletá herečka.
V kategorii mužský herecký výkon ve vedlejší roli akademici ocenili Oldřicha Kaisera za film Masaryk. „Toto trvalo. Konečně ho držím v ruce. Budeš doma se mnou,“ řekl Kaiser své sošce, kterou získal za roli Edvarda Beneše.
„Když je to přes prezidenta, tak jistě, všechno jde,“ dodal Kaiser v krátké komediální scénce, kdy se svým lvem sehrál hádku. V publiku tím vzbudil výbuchy smíchu.
Cenu pro nejlepší dokument obdržel Normální autistický film, v němž režisér Miroslav Janek sledoval životy pěti dětí s diagnostikovaným Aspergerovým syndromem, tedy označených za autisty. „Děkuji všem svým krásným filmovým aspíkům a jejich báječným rodinám a všem, kteří byli za kamerou,“ uvedl Janek.
Ten už byl za snímek oceněn vloni na festivalu v Jihlavě, koncem ledna uspěl také na Cenách české filmové kritiky.
Podruhé se udělovaly ceny Český lev také v televizních kategoriích. Uspěla dvoudílná minisérie Zločin v Polné, kterou pro Českou televizi natočil Viktor Polesný.
Nejlepším seriálem byla vyhlášena Pustina, kterou pro HBO vytvořili režiséři Ivan Zachariáš a Alice Nellis. Ta ve své děkovné řeči zmínila mimo jiné provozního ředitele evropského byznysu této placené televize Ondřeje Zacha, jenž v uplynulém týdnu oznámil, že po jedenácti letech HBO opustí.
„Mám pocit, že dnes je nás tady na pódiu spousta, ale jeden člověk tu chybí. A ten se jmenuje Štěpán Hulík, který napsal všech osm dílů. Chtěl bych vás poprosit, jestli byste mu ještě jednou nezatleskali,“ vyzval režisér Zachariáš přítomné, kteří tak okamžitě učinili.
Cenu za mimořádný přínos české kinematografii si odnesli Jiří Bartoška a Eva Zaoralová za pořádání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.
„Musím poděkovat své dceři. Zatímco já jsem dělala festival, ona doma vychovávala tři syny. A já věru nebyla taková ta funkční klasická babička,“ konstatovala Zaoralová, která pak stejně jako Bartoška poděkovala všem pracovníkům karlovarského festivalu.
Zatim #CeskyLev opravdu prijemne prekvapil. Skvele udelany hudebni doprovod a vyborna moderace. Zatim vyhry naprosto zaslouzene!
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) 4. března 2017
Na pódiu se kromě oceněných mihlo také několik významných osobností české kinematografie v roli předávajících. Například pětaosmdesátiletá Jiřina Bohdalová, jež poprvé stála před kamerou před 82 lety v nedochovaném snímku Pižla a Žižla hledají práci, předávala cenu za kameru Martinu Štrbovi.
„U filmu se často říká, že režisér a maminka mají pravdu. Nevím, kdo tohle vymyslel, ale je to blbost. Pravdu mají vždy kameraman a tatínek,“ pravila Bohdalová a následně vyzvala všechny starší herečky, aby si kameramany předcházely. „Oni se jim za to potom odvděčí svojí milosrdnou optikou,“ dodala Bohdalová.
O výsledcích Českých lvů svými hlasy rozhodlo 157 členů České filmové a televizní akademie. Sošky v televizní oblasti se udílely teprve podruhé.
Vítězové cen Český lev 2017
Nejlepší film
Masaryk – producenti Rudolf Biermann, Julius Ševčík
Nejlepší dokumentární film
Normální autistický film – režie Miroslav Janek, producent Jan Macola
Nejlepší režie
Masaryk – Julius Ševčík
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Já, Olga Hepnarová – Michalina Olszańska
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
Masaryk – Karel Roden
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Já, Olga Hepnarová – Klára Melíšková
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Masaryk – Oldřich Kaiser
Nejlepší scénář
Masaryk – Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík
Nejlepší kamera
Masaryk – Martin Štrba
Nejlepší střih
Masaryk – Marek Opatrný
Nejlepší zvuk
Masaryk – Viktor Ekrt, Pavel Rejholec
Nejlepší hudba
Masaryk – Michal Lorenc, Kryštof Marek
Nejlepší filmová scénografie
Masaryk – Milan Býček
Nejlepší kostýmy
Masaryk – Katarína Štrbová Bieliková
Nejlepší masky
Masaryk – Lukáš Král
Nejlepší televizní film nebo minisérie
Zločin v Polné (Česká televize), režie: Viktor Polesný, producent: Jan Štern
Nejlepší dramatický televizní seriál
Pustina (HBO Europe), režie: Ivan Zachariáš a Alice Nellis, producenti: Tereza Polachová, Steve Matthews, Tomáš Hrubý, Pavla Janoušková Kubečková
Cena Magnesia za nejlepší studentský film – nestatutární cena
Kyjev Moskva – Anna Ljubinecká (Anna Lyubynetska)
Nejlepší filmový plakát – nestatutární cena
Já, Olga Hepnarová – Lukáš Veverka
Mimořádný přínos české kinematografii
Jiří Bartoška a Eva Zaoralová - Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech
Cena filmových fanoušků – nestatutární cena
Anthropoid – režie Sean Ellis
Všechny ceny Masarykovi. Udílení Českých lvů ovládl film, který zatím většina Čechů neviděla
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist