Tabulku návštěvnosti amerických a kanadských kin o víkendu zbořil film Logan. Utržil vysokou částku 85,3 milionu dolarů a dokázal, že davy do kin přijdou dokonce i na komiksový film s ratingem R, což znamená, že mládež do sedmnácti let musí doprovázet dospělá osoba.

Snímek Logan je posledním, v němž Hugh Jackman ztvárnil superhrdinu s vysouvacími drápy Wolverina. Hrál ho sedmnáct let.

Na filmovém trhu se to maskovanými superhrdiny poslední dobou jen hemží, studia tak hledají, jak své adaptace komiksových předloh odlišit. Filmu Logan se stejně jako vloni Deadpoolovi podařilo ukázat, že své publikum mají i krvavější a syrovější velkorozpočtové snímky, než jaké se v sérii X-Men objevovaly dřív.

Logana vyrobila společnost 20th Century Fox za 97 milionů dolarů. Odehrává se v blízké budoucnosti, kde Wolverine a postonávající Professor X, jejž opět hraje Patrick Stewart, opouští svoji skrýš na mexické hranici, aby pomohli mladé mutantce. Tu ztvárnila Dafne Keenová.

Snímek Logan natočil a pod scénář se spolupodepsal režisér James Mangold, jenž s Jackmanem před čtyřmi roky spolupracoval na filmu zvaném Wolverine.

Kritici Logana chválí, například Owen Gleiberman v časopisu Variety napsal, že jde o „uspokojivé završení celé ságy“.

Přestože Logan o uplynulém víkendu s přehledem ovládl tabulku návštěvnosti kin v USA a Kanadě, firmy Blumhouse a Universal uspěly s filmem zvaným Uteč. Tento nízkorozpočtový thriller utržil 26,1 milionu dolarů, dohromady už má v USA na kontě 75,9 milionu. Výroba snímku stála jen 5 milionů dolarů.

Na třetím místě tabulky návštěvnosti skončilo nábožensky laděné drama The Shack s oscarovou herečkou Octavií Spencerovou. Film, který za 26 milionů dolarů vyprodukovala společnost Lionsgate, během prvního víkendu v kinech utržil solidních 16,1 milionu dolarů. The Shack vypráví o muži hraném Samem Worthingtonem, jehož vírou otřese rodinná tragédie.

Tabulku pěti nejnavštěvovanějších snímků pak uzavírají Lego Batman film od studia Warner Bros., který utržil 11,6 milionu dolarů a na kontě již má 148,6 milionu, a John Wick 2 od Lionsgatu. Ten o víkendu přidal 4,7 milionu, dohromady v USA od premiéry utržil 83 milionů dolarů.

Čerstvý vítěz Oscara za nejlepší film Moonlight o víkendu utržil 2,5 milionu dolarů a celkově překročil hranici 25 milionů. Nezávislé studio A24 od tohoto snímku, vyprávějícího o dospívání mladého homosexuála v americkém Miami, očekává svůj vůbec největší úspěch.

Přesto je Moonlight naopak jedním z nejméně komerčně úspěšných filmů, jaké kdy dostaly hlavní sošku Oscar. Loňský vítěz Spotlight v USA dohromady utržil 45 milionů dolarů, rok předtím Birdman zaznamenal 42,3 milionu.

Moonlight nicméně překonal vítěze Oscara za film roku 2007 zvaného Smrt čeká všude, který v USA utržil jen 17 milionů dolarů.

Do limitované distribuce o uplynulém víkendu vstoupil snímek The Last Word, který ve čtyřech kinech utržil 35 620 dolarů. Vypráví o stárnoucí podnikatelce v podání Shirley MacLaineové, která si na sepsání svého nekrologu najme mladou novinářku hranou Amandou Seyfriedovou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist