Umění spolupráce chce letos divákům přiblížit festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, který v pondělí večer začal v Praze. Nabízí nejen filmový pohled do sedmi desítek zemí světa, ale také virtuální realitu.

Právě ta ještě před večerním slavnostním promítáním odstartovala devatenáctý ročník přehlídky, který v metropoli potrvá do 15. března.

Součástí slavnostního zahájení bylo i udělení ceny Homo Homini za prosazování lidských práv. Ocenění připadlo ruské nevládní organizaci Výbor na obranu proti mučení.

"Lidé z výboru dokumentují případy mučení a obětem aktivně pomáhají, i když při tom riskují vlastní bezpečí," uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. 

"V době, kdy se neustále zužuje prostor pro práci občanské společnosti a nevládních organizací v postsovětském regionu a hlavně Rusku, nám přišlo logické ocenit kolektivní úsilí a cenu tentokrát udělit organizaci," dodal.

Společnost ocenění uděluje od roku 1994. Dosud ho získal třeba ázerbájdžánský právník Intigam Alijev nebo čínský disident Liou Siao-po, který později dostal Nobelovu cenu za mír.

"Udělení Homo Homini nám dává naději, že otázka lidských práv v Rusku mezinárodní společnost zajímá. Představuje také velkou podporu pro lidi, kteří se stali oběťmi mučení," uvedl zakladatel a současný ředitel výboru Oleg Kaljapin.

Jeho organizace dosáhla zrušení 793 nezákonných rozhodnutí a odsouzení 127 pachatelů, vysoudila 51 milionů rublů na kompenzace obětem.

Hlavním tématem letošní přehlídky se stalo Umění spolupráce. Podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové tak chce Jeden svět reagovat na rozdělování společnosti, populismus a přiživovaný strach z neznámého.

"Filmy ukazují způsoby, jakými se lidé dali dohromady a dělají věci, které zlepšují náš život. Snažíme se klást velký důraz na komunikaci, aby spolu lidé začali mluvit o svých názorech, i když jsou velmi různorodé," řekla Kulhánková.

Letošních 121 snímků pořadatelé rozdělili do 15 kategorií. Pro slavnostní start festivalu zvolili film Dobrý pošťák. Vypráví o vymírající vesnici na bulharsko-tureckém pomezí, kudy procházejí uprchlíci.

Dokument se spolu s dalšími 11 snímky uchází o cenu v hlavní soutěži.

Vedle ní se poprvé koná také česká soutěž, v níž se představí 12 filmů. "V Česku neexistuje soutěž, kterou by posuzovali zahraniční porotci. V porotě budou čtyři zástupci zahraničních festivalů. Snažíme se o to, aby české filmy na zahraničních přehlídkách víc prorazily," uvedl dramaturg programu Ondřej Moravec.

Další z kategorií místo filmů nabízí právě virtuální realitu. "Je to nové médium, které se na zahraničních festivalech stále víc prezentuje jako médium budoucnosti. Projekty jsou na hraně mezi filmem a počítačovou hrou," popsal Moravec.

Jeden ze snímků se týká třeba detence, další je o rozhodování chytrých automobilů v kolizích. Zájemci si brýle s virtuální realitou mohou nasadit každý den od 17 hodin, o víkendu pak od 14 hodin.

Více filmů než v minulých letech má letos také titulky pro neslyšící či komentář pro mentálně postižené.

"Festival více než dosud otevíráme publiku s různými znevýhodněními. Stáváme se první kulturní akcí svého druhu, která systematicky zve do kina toto publikum," řekla dramaturgyně festivalu Bohdana Rambousková.

Pořadatelé se snaží klást důraz také na ochranu životního prostředí. Hosté budou na projekce jezdit hromadnou dopravou nebo elektromobily.

Festival vydal méně papírových katalogů, organizátoři sázejí na mobilní aplikaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist