Nový ředitel Českého centra v Paříži by měl být znám začátkem dubna. Vzejde z výběrového řízení, které podle ředitele této sítě Jana Závěšického z ČSSD snad vyřeší rozruch kolem pařížské pobočky.
Jeden konkurz na ředitele pařížského centra přitom už proběhl. V konkurenci dvaceti lidí jej vyhrál dlouholetý pracovník této pobočky a tehdejší dočasný ředitel Jean-Gaspard Páleníček.
Nový generální ředitel sítě Českých center Jan Závěšický za ČSSD však Páleníčka nejen nejmenoval, ale dokonce zrušil i místo zástupce ředitele, které Páleníček zastával. Dlouholetého pracovníka Českých center Páleníčka v lednu propustil pro nadbytečnost.
Na obranu Páleníčka vystoupilo 226 francouzských akademiků a intelektuálů, kteří podepsali protestní dopis.
Česká centra zřizuje ministerstvo zahraničí vedené Lubomírem Zaorálkem za ČSSD. Na tomto úřadu také jako náměstek působil politolog Petr Drulák, který se letos v únoru stal novým českým velvyslancem ve Francii.
Jan Závěšický dnes říká, že Páleníček České centrum v Paříži nevedl dle požadované strategie a že ho nepřesvědčil svými výkony. I proto se prý Závěšický rozhodl vypsat nové výběrové řízení, kde bude klást větší důraz na manažerské schopnosti uchazečů.
„Nechápeme, co vedlo k náhlému propuštění člověka, jehož kvality a mimořádné schopnosti zorganizovat kulturní a vědecké akce oceňujeme už řadu let,“ napsali ministrovi zahraničí o Páleníčkovi francouzští akademici v dopisu, z něhož jako první před pár týdny citoval týdeník Respekt.
"Zmiňovaný dopis z Francie ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka znepokojil. Česko-francouzské vztahy považuje pro Českou republiku za mimořádně důležité a nechce, aby byly takovýmto způsobem zatěžovány," sdělila nyní Irena Valentová z ministerstva zahraničí, které Česká centra zřizuje.
Ministr Zaorálek za ČSSD se má příští týden se Závěšickým sejít. Ředitel Českých center bude ministra informovat o vývoji a stavu organizace.
Personální stav v Paříži byl podle Závěšického nadstandardní, namísto jednoho až dvou lidí byli ve francouzské metropoli v pracovním poměru čtyři. Oproti dalším Českým centrům též v Paříži existovala pozice zástupce ředitele.
Právě tuto funkci zastával Jean-Gaspard Páleníček, který v Paříži působil 13 let bez toho, aniž by ji během té doby obhájil v konkurzu. Loni pak zvítězil v konkurzu na nového ředitele.
Teď se konkurz bude opakovat. Uzávěrka přihlášek na šéfy poboček Českých center v Paříži, ve Vídni a v Bruselu je tento pátek.
"Za ekonomické a strategické situace, v jaké Česká centra jsou, očekáváme, že ředitelé stejně jako všichni zaměstnanci budou schopni vykonávat svou činnost nejen s ohledem na odbornou profilaci, ale že ke kultuře přistoupí z širšího pojetí," uvedl Závěšický.
Odmítá ale, že se po centrech chce, aby dělala ekonomickou diplomacii. "Kultura je od toho, aby vytvářela prostor pro prosazování zájmů státu a aby se v tom prostoru uplatnily i ekonomické zájmy, nemá je nahrazovat," vysvětluje.
Projekty prezentující Českou republiku se podle něj musí připravovat tak, aby byly atraktivní nejen pro publikum zaměřené na určitý segment umění či kultury, ale také pro soukromý sektor.
O takové náplni práce prý Závěšický hovořil i s Páleníčkem. "Pařížské centrum má ve srovnání s jinými velmi výhodné postavení s vlastním zázemím a navíc na prestižní adrese," řekl Závěšický. "Například v Tel Avivu byl ředitel dva a půl roku sám a odváděl minimálně srovnatelnou práci jako České centrum Paříž," dodal pro srovnání.
Všechna Česká centra podle ředitele nemohou být ve stejné ekonomické kondici, záleží na aktuální politické situaci v zemi, historii či podpoře českých partnerů na místě.
K těm centrům, kde si ředitelé vedou z tohoto pohledu nejlépe, prý patří například Berlín, Soul, Tel Aviv, ale třeba také Kyjev či Bukurešť.
Závěšický je přesvědčen, že přes aktuální horší finanční situaci musí síť Českých center do budoucna růst, nejbližší možnosti vidí v Asii, Latinské Americe nebo Africe. Česko či Československo je prý ve světě stále silná značka.
"Podle analýzy Economic Impact přinesla koruna vložená do činnosti Českých center v zahraničí dalších 2,84 korun externích zdrojů a partnerství," uvedl ředitel.
Závěšický do funkce nastoupil loni v létě. Ještě v roce 2009 byl příspěvek ministerstva na provoz Českých center 120 milionů korun, k tomu se přidalo 72 milionů zdaněných výnosů z Českého domu v Moskvě.
"Když jsem nastoupil, dostal jsem 45 milionů (jako návrh rozpočtu na další rok), po mých intervencích byl rozpočet navýšen o 30 milionů. Kdyby nebyly, organizace už je dnes zlikvidovaná a deset center je zavřených," říká Závěšický.
Se ziskem z Moskvy, který klesal kvůli ekonomické situaci, je letošní rozpočet center 105 milionů korun, tedy polovina oproti roku 2009. Činností, které instituce zabezpečuje, podle Závěšického neubylo.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist