Prezidium České filmové a televizní akademie bude diskutovat s akademiky a teprve poté zváží, zda zpřesnit statut cen Český lev. Patnáctičlenné vedení akademie to oznámilo ve středu večer.

Prezidium jednalo poté, co někteří filmaři kritizovali postup producentů titulu Masaryk. Ten byl vloni promítnut pouhých sedm dnů v jediném kině. Snímek do běžné distribuce vstupuje teprve tento čtvrtek.

Dílo režiséra Julia Ševčíka tak uplynulý víkend získalo rekordních 12 cen Český lev ještě krátce před oficiální premiérou. Podle prezidia však hlasování bylo zcela regulérní.

"Prezidium České filmové a televizní akademie zváží zpřesnění statutu cen Český lev v kategorii celovečerních filmů po důkladné diskusi s akademiky," uvedla akademie ve středu večer. Zároveň pogratulovala všem tvůrcům oceněným Českým lvem.

"Šlo o výsledek zcela regulérního hlasování, jehož se v prvním kole zúčastnilo 112 a v druhém kole 157 akademiků, kteří měli možnost všechny filmy zhlédnout," oznámilo prezidium.

Prezident akademie Ivo Mathé tento týden uvedl, že je třeba se zabývat tím, zda je postup tvůrců filmu Masaryk akceptovatelnou producentskou strategií, nebo zneužitím pravidel, která tak vyžadují úpravu.

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně. České lvy tak Masaryk mohl letos získat díky loňské sedmidenní projekci v pražském biografu Lucerna.

Producent Masaryka Rudolf Biermann se brání tím, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy před udílením Českých lvů hodnotí.

"Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka, na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky," prohlásil. Ministr zahraničí Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března 1948.

Proti kritice, že kvůli udílení cen Český lev postupovali nefér, či že si dokonce pomohli podvodem, se ohradili také distributoři filmu. Tvrdí, že svůj postup s akademií konzultovali už loni na jaře.

"Akademie tehdy odpověděla kladně. Až nyní někteří mluví o neférových praktikách, což poškozuje film i jeho tvůrce," řekl ředitel distribuční společnosti Bioscop Robert Schaffer.

Limitované uvedení je podle Schaffera jednou z distribučních strategií užívaných po celém světě. "Nejedná se tedy o nic mimořádného, naopak se jedná o poměrně riskantní způsob. Film je ale natolik povedený, že jsme si to mohli dovolit," dodal.

Životopisné drama Masaryk ovládlo udílení Českých lvů. Tvůrci filmu obdrželi ocenění ve 12 kategoriích, snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami. Masaryk se stal nejlepším filmem roku. Porota ocenila i režii, herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, scénář a dalších sedm tvůrců.