Ve svém nedávném románu nazvaném K hranici novinář a scenárista Ondřej Štindl rozhodně není sentimentální.

Jeho kniha, rozdělená do tří částí odehrávajících se v různých historických obdobích a s různými hrdiny, syrově líčí osudy lidí, kteří došli k jisté hranici a nakonec ji překročili. Štindlův styl připomíná ostrou sekeru v rukou řezníka ve zkrvavené zástěře. Seká ostře a přesně.

V první části knihy Prahu osvobozuje voják prokleté armády Vlasovců Stěpan, potomek sibiřských kočovných Evenlů s kosýma očima. Člověk divočiny, sešrotovaný nejdříve stalinským a pak válečným masomlýnem, pluje na vlnách hrůzy a smrt se mu neustále vyhýbá. S Vlasovci doputuje až do Prahy, „absurdní idyly jak z obrázku v knížce pro děti“.

Když pak na barikádách zachrání těhotnou dívku, poprvé překročí svou vlastní hranici a riskuje smrt dobrovolně, ne z příkazu těch silnějších.

Ani druhý hrdina románu, řidič Michal Trnka, si svůj osud v komunismu nevybral. Stejně jako rodiče, kterým vyčítá pasivní přikyvování režimu nebo to, že když jde v Praze do tuhého a do ulic vjedou tanky, oni raději zůstanou na chalupě, „než se všechno přežene“.

Michal Trnka českou metropoli a její starobylá zákoutí miluje, má je prochozené do poslední uličky, jako by mu rozumělo jen město. A tak se ve svých třinácti letech na vlastní pěst vypraví protestovat proti ruským okupantům do ulic a ošklivě si to odskáče. Nebýt otcova vysvobození, na fízlárně by z něj možná vymlátili duši.

„Kdoví jakou známost celý den otravoval, kdoví koho uplatil, před kým se plazil,“ konstatuje hrdina.

Z tohoto traumatu se nikdy pořádně nevzapamatuje. Naopak začne režim nenávidět a nechce se v něm ničeho účastnit, nejmíň představ rodičů o tom, jak by měl vypadat jeho život v normalizovaném Československu.

Vše pak dostane ostré kontury poté, co Trnku v hospodě poníží a hromadně poplivou opilí milicionáři. Hrdina si nejdříve nechá ostříhat dlouhé vlasy nakrátko a nakonec se rozhodne pomstít. Když se mu události vymknou z ruky, pokusí se překročit skutečný hraniční přechod.

Třetí hrdina Ivan Kantner je citlivý a empatický intelektuál, který se touží proslavit jako malíř. Zároveň ale tuší, že jeho talent na to nebude stačit. S opravdovým nadáním se setká až v ústavu pro postižené děti, kde pozná devítiletou Karlu Dubskou.

Kniha

Ondřej Štindl

K hranici

2016, Nakladatelství Argo, 400 stran, 348 korun

Zvláštní dívka, která má místo rukou spíše pahýlky a těžko v nich udrží tužku, je vnučkou vlasovce Stěpana a dcerou Michala Trnky. A maluje tak, jak Ivan Kantner nikdy malovat nebude.

V devítileté dívce se propujují všechny tři Štindlovy příběhy a zde také všichni hrdinové mizí ze scény. Do syrové nicoty, možná ale také do osvobozujícího vědomí, že nesvobodnému režimu nebo době má smysl vzdorovat. Vzpouzet se, nežvanit jen u piva, vzít do ruky kvér a když je to potřeba, prostřílet se až k hranici. A raději umřít po svém, ne jak poroučí fízlové nebo jiné okolnosti.

Štindlova kniha je obžalobou všech poslušných za všech režimů: těch, co raději všechno přežijí a svou sehnutost pak předají svým dětem. Namísto síly, kterou by mohli načerpat ze smrtelně nebezpečné vzpoury.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist