Obraz nazvaný Eisberg (Ledovec) od německého malíře Gerharda Richtera se ve středu večer v Londýně prodal za 20,4 milionu eur s aukční přirážkou, v přepočtu za 551,3 milionu korun.

Na aukci domu Sotheby’s se tak stal dosud nejdráže vydraženou krajinomalbou na světě, upozornila agentura AFP.

Richter už několik rekordů na světovém trhu s uměním v minulosti zdolal.

Pětaosmdesátiletého malíře brzy poznají také Češi. První retrospektivní výstavu jeho děl v pražském Paláci Kinských připravuje Národní galerie, přehlídka bude otevřená od 26. dubna do 4. září.

Vydražená malba zamrzlé krajiny s plujícími ledovci pochází z roku 1982 a dosud se nacházela ve stejné soukromé evropské sbírce, kde se ocitla hned rok po svém dokončení.

Cena obrazu na aukci v Londýně se odhadovala nanejvýš na čtrnáct milionů eur, výš ji vyhnalo soupeření několika zájemců.

S asijským kupcem obrazu, jehož totožnost je neznámá, po telefonu konzultoval specialista na umění Šu Čeng.

Olej o velikosti 101 na 151 centimetrů podle AFP patří k nejvýznamnějším dílům německého mistra. „Je to definitivní důkaz toho, jak malíř v době fotografií znovu prozkoumal žánr krajinomalby,“ napsala o obrazu Sotheby’s, podle níž Richter dovede zachytit světlo způsobem, který snese srovnání například s díly impresionistů typu Clauda Moneta.

Vlivný žebříček Kunstkompass (Umělecký kompas) před dvěma roky vyhlásil Richtera nejvýznamnějším současným umělcem.

Drážďanský rodák maluje obrazy abstraktní i hyperrealistické, odmítá tvořit jediným stylem. Často kombinuje malbu s fotografií. V roce 1951 byl přijat na akademii v Drážďanech.

Jeho první významnou zakázkou byla nástěnná malba pro muzeum hygieny v Drážďanech roku 1958. Později po Richterově emigraci byla přemalována. Roku 1995 získal Wolfovu cenu za umění, o dva roky později cenu Praemium Imperiale.

Na středeční aukci Sotheby’s nabízelo moderní a současné umění. Malba bez názvu od amerického konceptualisty Christophera Woola z roku 2007 se prodala za 8,2 milionu eur, víc než dvojnásobek odhadu. Plátno od Američanky Pat Steirové bylo vydraženo za 786 tisíc eur, což byl trojnásobek původní ceny.

Dílo německého fotografa Wolfganga Tillmanse se na aukci Sotheby’s objevilo poprvé. Jeho jednobarevná fotografie nazvaná Freischwimmer 119 zaujala sedm zájemců a majitele nakonec našla za 531 tisíc eur, trojnásobek odhadované ceny.

Malba, na níž britský výtvarník David Hockney v roce 1990 ztvárnil svůj domov v kalifornském Malibu, byla vydražena za 1,9 milionu eur.

Celkově středeční aukce v Londýně vynesla 136,2 milionu eur, což oproti první loňské dražbě Sotheby’s představuje meziroční nárůst o 69 procent.

Konkurenční aukční dům Christie’s dražil moderní a současné umění již v úterý, jeho aukce dohromady vynesla 117,1 milionu eur.