Z duelu opičáka Konga proti superhrdinovi s vysouvacími drápy Wolverinovi v amerických kinech vítězně vyšel ten první. Film Kong: Ostrov lebek nashromáždil mnoho kladných recenzí a po víkendu se s tržbami 61 milionů dolarů umístil na první příčce tabulky návštěvnosti kin.

Hravě tím předčil i odhady analytiků, kteří Kongovi předvídali tržby mezi 45 a 50 miliony.

Ani řev opičáka, který ve filmu kraluje ostrovu, zcela nepřeřval nejnovější díl série X-Men s hrdinou Wolverinem. Snímek nazvaný Logan, jejž vyrobila společnost Fox, za svůj druhý víkend utržil 37,8 milionu dolarů a dohromady má v USA a Kanadě na kontě 152,6 milionu.

Oproti minulému premiérovému víkendu filmu klesly tržby o 58 procent. Film Logan, jenž je v USA nepřístupný mladším 17 let bez doprovodu dospělého, je posledním ze série, v níž herec Hugh Jackman ztvárnil Wolverina.

Přes mimořádný úspěch stále není jasné, zda Kong: Ostrov lebek neskončí ve ztrátě. Film měl nákladný rozpočet 185 milionů dolarů, takže se mu musí dobře dařit také v zahraničí, aby se investice společnostem Legendary a Warner Bros. vrátily. V USA ho navíc již od tohoto týdne čeká tvrdá konkurence – do kin míří Disneyho hraná pohádka Kráska a zvíře, která by příští víkend dle odhadů mohla utržit až 120 milionů dolarů.

V takovém případě by si Kráska a zvíře zřejmě urvala většinu z tržeb v multiplexech a ostatní velkofilmy typu Konga: Ostrova lebek by se musely spokojit s podstatně nižší návštěvností.

Filmová studia Legendary a Warner Bros. přitom mají se značkou King Kong velké plány. Současný titul je druhým dílem z chystané série. Tím prvním byla Godzilla z roku 2014, která za premiérový víkend v USA utržila 93,2 milionu dolarů a nakonec skončila s celosvětovými tržbami 529,1 milionu dolarů.

Studia plánují, že v dohledné době se King Kong s Godzillou setkají na plátně v jednom filmu.

„Kong: Ostrov lebek je čistá zábava a jeho tržby to potvrzují,“ říká Jeff Goldstein, šéf americké distribuce Warner Bros. Ten předvídá, že životnost Konga: Ostrova lebek prodlouží americké jarní prázdniny, během nichž bude přes 20 procent tamních školáků hledat, čím zaplnit volný čas.

Za uplynulý víkend na Konga: Ostrov lebek chodili z 56 procent muži, 35 procent diváků bylo mladších 25 let. Projekce ve formátu IMAX se postaraly o tržby 7,5 milionu dolarů.

 

Aby mohl být Kong: Ostrov lebek označen za úspěch, musí celosvětově utržit zhruba 500 milionů dolarů. O víkendu měl snímek premiéru v 65 zemích včetně Česka, jeho zahraniční tržby v neděli večer činily 81,6 milionu dolarů. Velmi důležité bude, jak se Kongovi zadaří v Číně, na druhém největším světovém trhu. Tam bude mít premiéru za dva týdny.

Snímek se odehrává na konci války ve Vietnamu. Natočil jej Jordan Vogt-Roberts, který na sebe upozornil jako autor hitu Králové léta z nezávislého festivalu Sundance. V Kongovi: Ostrově lebek účinkují herci Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson či Brie Larsonová.

Kritici v recenzích vyzdvihli nápad tvůrců vypůjčit si prvky ze slavného filmu z války ve Vietnamu Apokalypsa. Například recenzent oborového časopisu Variety Owen Gleiberman film označil za „vzrušující a chytře vystavěný trhák s prehistorickými příšerami“.

Protože první dvě místa tabulky návštěvnosti amerických kin obsadili King Kong s Wolverinem, až třetí skončil snímek Uteč, za nímž stojí společnosti Blumhouse a Universal.

Nízkorozpočtový thriller o černochovi, který se rozhodne navštívit domovské město své bílé přítelkyně, o víkendu utržil 21,1 milionu dolarů. Za tři týdny v biografech má dohromady na kontě 111 milionů dolarů, což je mimořádný výsledek – snímek měl rozpočet pouhých 4,5 milionu dolarů.

Pětici nejnavštěvovanějších titulů uzavírá The Shack od společnosti Lionsgate s tržbami 10,1 milionu dolarů a Lego Batman film od Warner Bros., který utržil 7,8 milionu.

Nábožensky laděné drama The Shack za dva týdny v kinech utržilo 32,3 milionu dolarů, nejnovější film s postavami z kostiček Lego po pěti týdnech nashromáždil 159 milionů.

V limitované distribuci začala čtyři americká kina promítat snímek The Sense of an Ending, jejž společnost CBS Films natočila podle stejnojmenného románu anglického spisovatele Juliana Barnese. Knižní předlohu znají také Češi, pod názvem Vědomí konce ji roku 2012 vydalo nakladatelství Odeon v překladu Petra Fantyse. Film ve čtyřech biografech utržil 42 tisíc dolarů.

Firma Focus World také do amerických kin uvedla hororový film Raw. Vypráví o vegetariánském studentovi, který se stane kanibalem. Snímek ve dvou kinech utržil 25 tisíc dolarů.

Oproti stejnému období v loňském roce tržby kin vzrostly o 25 procent. Celkově je filmový trh meziročně zatím o 2 procenta výš než vloni, k čemuž nyní přispívá zejména úspěch Logana, filmu Uteč a Konga: Ostrova lebek. Příští týden do biografů vstoupí Disneyho Kráska a zvíře, která zřejmě celkový filmový trh zvedne ještě výš.

„Tohle by mohl být rekordní měsíc březen,“ soudí Paul Dergarabedian, analytik ze společnosti ComScore. „Teď už studia nemusí čekat do května, aby uvedla své velkorozpočtové tituly,“ dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist