Organizátoři výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy v Tokiu požádali české hlavní město, zda by bylo možné výstavu prodloužit. Důvodem je vysoká návštěvnost, která po pěti dnech výstavy přesáhla 26 tisíc lidí, řekl pražský radní pro kulturu Jan Wolf za KDU-ČSL. Zda Praha vyhoví, zatím není jasné.

"Po prvních pěti dnech výstavy se návštěvnost vyšplhala na 26 300 návštěvníků. O víkendu to bylo každý den asi po šesti tisícovkách lidí," upřesnil radní Wolf.

Plátna jsou v Tokiu vystavena od minulého týdne a v Japonsku mají být do letošního 5. června. Je to poprvé, kdy se všech 20 monumentálních maleb s mytologickými výjevy ocitlo v zahraničí.

"Organizátoři nás již požádali, zda by bylo možné výstavu prodloužit. To ale zatím nevíme, zda je možné. Žádost byla zatím ústní a musíme počkat na písemnou podobu, teprve poté o tom můžeme jednat," řekl radní Wolf.

Plátna podléhají přísnému bezpečnostními režimu i pojištění. O případném prodloužení by Praha rozhodla po diskusi s vedením Galerie hlavního města.

Mucha je v Japonsku respektovaným i oblíbeným umělcem a výstava budí pozornost. Ministerstvo kultury před zahájením předpokládalo návštěvnost okolo čtvrt milionu lidí. Podle radního Wolfa by to nakonec mohlo být víc.

Vernisáž výstavy se v Tokiu uskutečnila 7. března za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana za KDU-ČSL a primátorky Adriany Krnáčové za ANO. Pro veřejnost byla expozice otevřena o den později, hned první den přišly 4000 návštěvníků.

Loni v Národní galerii cyklus vidělo 119 675 lidí s denním průměrem 385 návštěvníků. Výstava však měla charakter trvalé expozice a byla přístupná téměř pět let.

Alfons Mucha cyklus maloval od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek. Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město vystavělo na své náklady vhodnou budovu pro jejich vystavení. Ta ovšem zatím neexistuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist