Přestože se údajně začalo pokračovat na remaku filmu Matrix, mnozí by raději, kdyby si studio Warner Bros. vybralo jinou pilulku.

Agentura AP to píše v narážce na slavnou scénu z tohoto sci-fi akčního snímku z roku 1999, kde si hrdina Neo musí vybrat, zda spolkne modrou pilulku a bude pokračovat ve svém dosavadním životě, nebo si vezme pilulku červenou a probudí se do reality.

Časopis Hollywood Reporter uvedl, že studio Warner Bros. začalo pracovat na remaku Matrixu. Stále je prý v tak rané fázi vývoje, že vůbec nemusí dopadnout. Přesto už tato zpráva vyvolala na sociálních sítích rozporuplné reakce.

Mnozí uživatelé předem odmítají jakékoliv přepracování snímku, v němž režisérské duo sourozenců Wachowských originálně využilo například zpomalené akční scény s letícími kulkami.

Remaky jsou dnes v Hollywoodu opět v kurzu. Dystopické sci-fi Matrix o vzpouře proti světu, jejž ovládají přístroje, by se pro aktualizaci na plátně nabízelo – spousta lidí míní, že svět se skutečně stává pouhou simulací reality, píše agentura AP.

Podle ní se fanoušci k remakům leckdy nechají přesvědčit, když vidí, že studio respektuje předlohu, do nového filmu angažuje ty správné tvůrce a získá souhlas tvůrců předlohy.

Pokud by Warner Bros. využili potenciálu, jejž svět Matrixu skrývá, klidně by nový film mohl být podobně úspěšný, jako když Disney předloni uvedl do kin Epizodu VII Hvězdných válek.

Podle AP by to ale klidně mohlo dopadnout i jinak. Spousta remaků či pokračování u diváků vyvolává nevoli, jak ukazují nedávné neúspěchy filmů Alenka v říši divů: Za zrcadlem, Den nezávislosti: Nový útok či Krotitelé duchů.

Právě v těchto dnech ovšem do kin přichází Kráska a zvíře, Disneyho remake animované pohádky z 90. let minulého století. Očekává se, že snímek za první víkend utrží okolo 130 milionů dolarů a jeho celkové tržby by mohly překročit hranici jedné miliardy.

Pokud by studio Warner Bros. přece jenom oživilo svět Matrixu, bude se muset rozhodnout, zda znovu angažovat jeho tvůrce – režisérské duo sourozenců Wachowských, kteří v 90. letech 20. století vystupovali jako bratři, po změně pohlaví se dnes představují jako Lana a Lilly Wachowské.

Momentálně sourozenci s projektem spojeni nejsou. Jejich nedávné snímky Atlas mraků a Jupiter vychází navíc v kinech propadly. Přesto Wachowským nikdy nechyběla představivost ani odvaha, kterou by Warner Bros. potřebovali.

Například představitel hlavního hrdiny Nea z původní trilogie Keanu Reeves vyloučil, že by se účastnil dalšího Matrixu, pokud by se na jeho vzniku Wachowští nepodíleli.

Ani na Reevesově účasti však studio nemusí trvat. Podle dosavadních zpráv ze zákulisí Warner Bros. přemýšlejí, že by film svěřili jinému režisérovi a do hlavní role obsadili jiného herce.

Na scénáři údajně začíná pracovat Zak Penn, autor Neuvěřitelného Hulka či filmu X-Men: Poslední vzdor.

Další nebezpečí skýtá fakt, že zatímco původní Matrix z roku 1999 byl ve všech ohledech úspěšný, získal čtyři ceny Oscar a celosvětově utržil 463,5 milionu dolarů, druhý díl Matrix Reloaded z roku 2003 a završení trilogie Matrix Revolutions sklidily spíš kritiku.

Pokud chce studio Warner Bros. oživit svět Matrixu, mělo by vsadit na originalitu a nesnažit se natočit pouhé pokračování či remake, míní agentura AP.

Ta dále varuje, že na remake může být příliš brzy. Od uvedení původního filmu uplynulo teprve osmnáct let. Přestože třeba série Spider-Man se na plátně restartovala po pouhých pěti letech, mnoho diváků zkrátka nemusí mít důvod, proč do kin tak brzy chodit na další Matrix.

Související