V Praze byly v pondělí večer předány Ceny divadelní kritiky, dříve pojmenované po Alfrédu Radokovi. Divadlem roku 2016 se stala ostravská Komorní scéna Aréna.

Za herecké výkony byla oceněna Pavlína Štorková v titulní roli inscenace Olga/Horrory z Hrádečku, kterou v pražské Vile Štvanice uvádí Divadlo Letí, a Stanislav Majer v projektu Studia Hrdinů s názvem Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Autorem této hry je spisovatel David Zábranský.

V 25. ročníku ankety, kterou pořádá časopis Svět a divadlo, hlasovalo 89 kritiků.

Nejlepší inscenací loňského roku byl vyhlášen projekt opery brněnského Národního divadla a Opery v Göteborgu v režii Davida Radoka a hudebním nastudování Marka Ivanoviče – šlo o kombinaci Bartókovy jednoaktovky Modrovousův hrad a Schönbergova prvního jevištního díla Očekávání.

Za hudbu byl oceněn Jiří Vyšohlíd z královéhradeckého Divadla Drak, který doprovodil inscenaci O bílé lani.

Talentem roku je autor, herec a režisér Tomáš Dianiška, který po angažmá v Liberci zakotvil v pražském Divadle pod Palmovkou.

Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou se stala Olga s podtitulem Horrory z Hrádečku autorky Anny Saavedry a režisérky Martiny Schlegelové.

Spoustu oceněných měla kategorie Scénografie roku.

Vedle Jakuba Kopeckého, jenž byl vyznamenán za královéhradeckou verzi Vianovy Pěny dní, jsou laureáty scénografové Lukáš Brychta, Štěpán Tretiag, Tereza Gsöllhoferová, Eva Justichová a Natálie Rajnišová jako tvůrci podoby projektu Pomezí, jehož dějištěm je neužívaný dům v pražském Karlíně. Tam měla inscenace loni v květnu premiéru. Nyní se vrací a do konce dubna bude mít deset repríz.

Právě tento projekt vytvořil netradiční rámec Cen divadelní kritiky. Má formu takzvaného imerzivního divadla, které vtahuje diváka do děje. A tak se účastníci večera sami pohybovali po rozlehlém domě a vybírali si, čemu věnovat pozornost. Zkoumali detaily zabydlených prostor a skrytá zákoutí ve třech desítkách místností a odhalovali v nich záhadnou minulost zaniklého města.

Ocenění se předávala na různých místech, ve zvukové podobě byla slyšitelná po celém třípatrovém domě.

V neoceňované kategorii Největší zážitek ze zahraničního divadla zvítězil Shakespearův Hamlet, jak ho v režii Thomase Ostermeiera uvedla berlínská Schaubühne na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.

Podle šéfredaktora Světa a divadlo Karla Krále se 16 nominací vázalo na pražské scény, tři na brněnské a dvě na ostravské. Po jedné měla divadla v Hradci Králové, Liberci a Plzni.

Téměř devět desítek kritiků v anketě upozornilo na 76 inscenací 31 divadel a 37 poprvé uvedených českých her.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist