Kompilací nazvanou Poutníci – Zlatá éra 1983–1991 si hudebníci Robert Křesťan a Luboš Malina připomínají 30 let od vydání eponymního debutu kapely Poutníci. Dvojalbum pokřtili na nedávném koncertu své nynější skupiny Druhá tráva v pražské Malostranské besedě.
"Na tomto dvojcédéčku posluchači naleznou kompletní dvě desky Poutníků plus dalších pětadvacet písní sebraných ze singlů, různých výběrů, z živých koncertů, a dokonce ze dvou desek natočených na konci devadesátých let v angličtině," řekl Křesťan.
Na kompilaci neschází hity Panenka, Pojďme se napít, Napsal jsem jméno svý na zdi nebo Až uslyším hvízdání.
Poutníci propojovali trampské, folkové a country písně s kytarou, bendžem, mandolínou a se saxofony. Nezalekli se ani předělávek rockových hitů, jakými byly Tažní koně (Heavy Horses) od Jethro Tull nebo Telegrafní cesta (Telegraph Road) z repertoáru skupiny Dire Straits.
"Tyhle konkrétní písně jsem navrhnul já, ale kapely Dire Straits a Jethro Tull jsme měli rádi všichni, a písně zpracovali Miroslav Hulán a Jirka Plocek. Byla to velká výzva," vysvětlil Křesťan.
Nahrávky Poutníků Wayfaring Strangers z roku 1989 a o rok mladší Chromí koně získaly od Společnosti pro zachování a rozvoj amerického bluegrassu cenu za nejlepší neamerické album roku. "Byla to pro nás eufórie. Dokonce jsme měli letět do Ameriky převzít tu cenu, ale kvůli problémům s vízy jsme se tam nedostali," vzpomněl Malina.
Největším hitem Poutníků je skladba Panenka, kterou už Křesťan hraje jen na přání posluchačů. Už na albu Chromí koně je Panenka v "dechovkové verzi", což Křesťan považuje za recesi, ale Malina za jakési "skoncování s Panenkou".
Křesťan a Malina po svém odchodu od Poutníků v roce 1991 založili Druhou trávu. "Doba dozrála, já osobně jsem vnitřně svůj pobyt u Poutníků skončil v roce 1989. Byly tu důvody muzikantské, filozofické a samozřejmě i lidské, ale ty byly nejméně důležité," vysvětlil důvod svého odchodu Křesťan.
S bendžistou a houslistou Malinou, který odešel s ním, spolupracuje Křesťan už třiatřicet let. "My dva jsme už nějaké lidské problémy dávno překlenuli, už si je ani nepamatuji," podotkl Malina, který působí v několika hudebních projektech. Jeho hlavní kapelou však zůstává Druhá tráva.
Skupina Druhá tráva je od počátku svého vzniku řazena mezi špičku folk & country scény v Česku a na Slovensku. Jako jedna z mála tuzemských kapel pravidelně vyjíždí koncertovat do USA, kde má za sebou tři desítky turné.
Také spolupracuje či v minulosti spolupracovala s řadou významných osobností, jako jsou Peter Rowan, Davey Spillane, Andy Owens nebo Charlie McCoy.
Kapela je několikanásobným držitelem ocenění Anděl v kategorii folk a country.
Víc než předci mě k Česku přitahuje Druhá tráva, říká americký bendžista Tony Trischka - čtěte ZDE
Bendžo od Muchy mám i kvůli svým českým předkům, říká Tony Trischka - čtěte ZDE
Američané objevují český bluegrass, vypráví Křesťanova překladatelka Gruberová - čtěte ZDE
Marcipán z Toleda skupiny Druhá tráva je především Slovanská rapsodie z Nashvillu - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist