Dokumentární film nazvaný Barenboim, Smetana, Má vlast mapuje přípravy proslulého dirigenta Daniela Barenboima a Vídeňských filharmoniků na provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany. Uvedou ho na letošním zahájení festivalu Pražské jaro.

Režisér Martin Suchánek v dokumentu mimo jiné zachycuje Barenboimovu důkladnou práci s orchestrem. Natáčení vyvrcholí 12. května zahájením Pražského jara.

Premiéra filmu se uskuteční u příležitosti mezinárodního filmového festivalu Zlatá Praha na podzim 2017.

"Dokument skládáme z velkého množství natočeného materiálu a jsme ve fázi, kdy máme nahrubo sestavenou jeho kostru. Máme postavenou dramaturgickou linku a nyní to budu čistit, šperkovat a cizelovat," řekl režisér Suchánek.

„Ještě budeme samozřejmě točit v květnu na Pražském jaru, den předtím na koncertu v Mnichově a máme ještě takovou ideu, že pana dirigenta odvezu do Jabkenic, kde bude naladěný klavír, na který hrál Smetana a za který se on posadí, a uvidíme, co z toho vznikne," dodal Suchánek.

Barenboim v dokumentu zdůraznil, že téma vlasti je v dnešní době stejně aktuální jako v době Smetanově. Úzce se dotýká i jeho samotného, protože se angažuje v lidskoprávních a politických otázkách.

Barenboim založil například West-Eastern Divan Orchestra, v němž vedle sebe hrají mladí hudebníci z Izraele a Palestiny.

"Pokud mohu předjímat, myslím, že výsledek bude nesmírně zajímavý a atraktivní nejen pro milovníky hudby. Je to vlastně prostá studie dirigentovy práce, oproštěná od příkras a vysvětlujících komentářů. Je to objevování světa, do kterého se málokomu podaří nahlédnout," řekl režisér Suchánek, jehož výtvarné vidění světa ovlivnil jeho otec, malíř a grafik Vladimír Suchánek.

Mnohé oceňované snímky Martina Suchánka se tematicky dotýkaly světa vážné hudby. Šlo například o portréty českých muzikantů Legenda jménem Kubelík (1999); Antonín Dvořák – Deo Gratias (2001); Václav Talich – Sebevědomí a pokora (2004) a Ecce homo – Bedřich Smetana (2004).

Barenboimova účast na zahajovacím koncertu festivalu Pražské jaro je výsledkem několikaletého vyjednávání. Slavný dirigent pojal přípravy důkladně. Nechal si zaslat videozáznam slavné interpretace Rafaela Kubelíka z Pražského jara 1990 a Smetanovu Mou vlast zařadil na program abonentního koncertu Berlínského Státního orchestru 12. a 13. prosince 2016 v Berlíně.

Poté dílo nastudoval s Vídeňskými filharmoniky a uvedl na koncertech ve Vídni, Paříži a Kolíně nad Rýnem. S Vídeňskými filharmoniky Mou vlast zahraje v předvečer festivalu 11. května v Mnichově.

Pobyt Barenboima v Praze nebude spojen jen se samotným koncertem. Měl by navštívit i muzeum Myslivny v Jabkenicích či hrob Rafaela Kubelíka na Slavíně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist