Jejich obrovské světélkující srdce bude barevně tepat v nevadské poušti. Rytmus a barvu mu udá ten, kdo se zrovna posadí k pianu a rozezvučí klávesy, jež počítačový program propojil s konstrukcí sochy.

Obří trojrozměrné umělecké dílo nazvané Heardt budou sledovat tisíce návštěvníků známého a neotřelého amerického festivalu Burning Man. Koná se každoročně v srpnu v USA.

Linhartova nadace v Praze vyhlásila mezi umělci soutěž a jejich nejlepší nápady poslala do USA, kde právě Heardt uspělo ve světové konkurenci.

Vítězný projekt však nevytvořili sochaři, ale třeba studentka gymnázia Anna Feyrerová nebo studentka pražské FAMU Bára Anna Stejskalová společně s Tomášem Bukáčkem a Richardem Dobřichovským.

"Nápad s pianem měla Anna Feyrerová, která na nástroj hraje. Cílem projektu je, aby hudbu a světlené vjemy vytvářeli sami diváci, kteří se do toho přímo musí zapojit. Musí začít hrát, aby srdce pulzovalo,” popisuje Bára Anna Stejskalová, jak srdce začne vytvářet světelné impulzy.

Až nyní si prý studentka uvědomuje, jak velkého úspěchu s přáteli dosáhli. A to v USA i v Česku, kde se o happeningu v poušti s jedenatřicetiletou tradicí nyní začíná častěji hovořit.

Účast na akci Burning Man je pro výtvarníky výzvou, ale nehovoří o ní jako o posunu v kariéře. "Naopak. Je příležitostí stát se součástí kolektivu festivalu. My to děláme strašně rádi jen proto, aby Heardt vzniklo," tvrdí studentka FAMU Stejskalová.

Při vymýšlení a programování svítící sochy obřího srdce se skupina výtvarníků spojila poprvé. "Každý jsme z jiného oboru a k soše máme docela daleko. Ale jestli budeme mít s Heardt v USA úspěch, plánujeme jeho obdobu také v Česku,” dodala Stejskalová.

Pražská Linhartova nadace autorům díla zaplatí cestu do USA, samotnou sochu budou tvořit až na místě.

Do soutěže se přihlásilo asi dvacet projektů. “Vybrali jsme pět nejlepších návrhů. Všech pět bylo v prvním kole vybráno uměleckou radou Burning Man a postoupilo. Ve druhém kole byl mezi mnohými projekty z celého světa vybrán jeden český projekt Heardt,” upřesnila za nadaci Šárka Syslová.

V rámci festivalu Burning Man vždy na přelomu srpna a září v americké Nevadě vyroste improvizované městečko velké kolem devíti kilometrů čtverečních, které se jmenuje Black Rock City.

Akci, které se obvykle účastní až 50 tisíc diváků, založil roku 1986 Larry Harvey vlastně náhodou. Tehdy na letní slunovrat spálil na pláži velkou dřevěnou sochu muže se psem jako symbolickou tečku za rozpadlým vztahem s bývalou přítelkyní. Přilákalo to pozornost spousty lidí, proto se setkání každoročně opakuje – jen spálená postava dnes mívá až třicet metrů.

Postupně se měnilo místo konání i datum, aby termín vycházel na celostátní pondělní volno.

Cílem pořadatelů Burning Mana je vytvořit prostor pro svobodné setkávání, seberealizaci a umění. Tradičně účastníci mění svoji vizáž a oblékají se do bizarních kostýmů. Nápadně dekorují i svá vozidla.

Umělci pořádají koncerty, světelné show a performance. Vystavované instalace jsou často interaktivní a vyžadují spolupráci návštěvníků.

Mezi nimi byla v roce 2016 i instalace, kterou Američan Dan Benedict vytvořil speciálně pro festival. Nápadné horské kolo se slunečníky mohli lidé sami roztáčet a pozorovat, jak se deštníky otvírají a zase zavírají. Autor chtěl podle svých slov reprezentovat pocit "nechat věci plavat". Deštníky měly v instalaci představovat emocionální ochranu, která lidem brání v rozvoji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist